لوگوی کلینیک دندان پزشکی دکتر سعید کریمی
دندانپزشک زیبایی ایمپلنت دندان تهران دکتر سعید کریمی
خدمات

پیوند استخوان

با از دست دادن دندانها و یا بیماری های لثه، ژنتیک و... استخوان فک تحلیل شده و بنابراین استخوان کافی برای جراحی وجود نخواهد داشت در این گونه موارد استفاده از پیوند استخوان جهت بازسازی فک توصیه میشود.

پیوند استخوان به دو منظور برای بیمار استفاده میشود. در برخی از موارد با تحلیل استخوان اطراف دندان طبیعی فرد از پیوند با جراحی GRT استفاده میشود و مورد دیگر استفاده پیوند استخوان به وجود اوردن شرایط مناسب جهت جراحی ایمپلنت دندان می باشد. در ایمپلنت دندان بایستی استخوان فک به اندازه کافی باشد تا عمل جوش خورن ایمپلنت به خوبی اتفاق افتد.

در کاشت ایمپلنت پیوند استخوان یا به صورت همزمان با کاشت صورت میگیرد که در این موارد میزان کمبود استخوان کم می باشد و یا پیوند استخوان چند ماه قبل از کاشت ایمپلنت صورت میگیرد که در این مورد جهت ایجاد استخوان کافی در فک این عمل زودتر انجام میگیرد تا در طی گذشت زمان میزان استخوان فک به حد مطلوب برسد.

جراحی پیوند استخوان با ثبات فک و محافظت از فک باعث پایداری و سلامت دندان می شود. استخوان مورد نیاز جهت پیوند را میتوان از بدن خود بیمار یا منابع دیگر تامین کرد.

پیوند استخوان (Bone Graft Tretment) پیوند استخوان (Bone Graft Tretment)

جراحی پیوند استخوان بسته به این که منبع استخوان تزریقی چه باشد به دسته بندی های مختلف تقسیم شده اند که به شرح زیرند:

دسته بندی های مختلف جراحی های پیوند استخوان

اتوگرافت (auto graft)

در پیوند اتوگرافت استخوان پیوندی از خود شخص برداشته میشود و به استخوان دیگر پیوند داده میشود. در روش اتوگرافت نیاز به جراحی برداشت استخوان میباشد که این از عوامل محدودکننده روش محسوب میشود ولی از انجایی که از بدن خود فرد است لذا امکان انتقال بیماری در این روش وجود ندارد و موفقیت در این روش بسیار بالاست. پیوند استخوان اتوگرافت شامل گرافت داخل ، خارج دهانی میباشد که روش داخل دهانی رایج تر است.

آلوگرافت (allo graft)

در پیوند استخوان آلوگرافت استخوان از فرد دیگر تهیه میشود که این استخوان پس از برداشت از شخص دیگر استریل شده و منجمد میگردد که بر روی بدن شخص هدف مورد استفاده قرار میگیرد. استخوان دریافتی از بدن شخص دیگر قبل از پیوند آزمایش شده که این امر امکان انتقال بیماری هایی همچون ایدز را به صفر می رساند. این استخوان با اشعه گاما استریل میشود که این استخوان یا به صورت خشک شده و یا به صورت غیر خشک شده منجمد و به بدن فرد هدف انتقال می یابد.

از مزیت های پیوند استخوان آلوگرافت عدم نیاز به جراحی جهت برداشت بافت و سهولت روش را میتوان نام برد در عین حال امکان انتقال بیماری وعدم پذیرش استخوان بدن بیمار هدف از معایب آلوگرافت می باشد.

زنو گرافت (xeno graft)

پیوند استخوان زنوگرافت از استخوان حیوانات دیگر استفاده میشود و قبل از پیوند پروتئین های آن را جدا کرده و پیوند انجام میشود. این روش در موارد کمی استفاده میشود. یکی از پودر های معمول اینچنینی Bio-oss است که از جنس استخوان گاو میباشد که در جهت جراحی ایمپلنت دندان بیشتر استفاده میشود. سهولت پیوند استخوان زنوگرافت ونیاز نداشتن به جراحی ثانویه جهت برداشت استخوان همچنین عدم انتقال بیماری همه ازمزایای روش زنوگرافت محسوب میشود. درعین حال عدم استخوان سازی و عدم امکان استفاده درضایعات وسیع از معایب زنوگرافت است.

نکات درمان پیوند استخوان

 • جهت جلوگیری از آلودگی استخوان گرافت معمولا از پیوند بافت نرم نیز استفاده میشود زیرا بافت نرم مانع ازآلودگی استخوان گرافت شده وسطح استخوان گرافت را میپوشاند.
 • استخوان پیوند خورده در پیوند استخوان بایستی ثابت مانده و هیچ گونه حرکتی نداشته باشد چرا که پیوند خوردن با استخوان مادر نیازمند گزر زمان می باشد برای حل این مشکل از membrane در گرافت استخوانی استفاده میشود.
 • موضع ترمیم شده با پیوند استخوان بایستی خونرسانی شود چرا که جهت ترمیم وپیوند با استخوان مادر خونرسانی به موضع بسیار مهم است . جهت این امر با سوراخ کردن موضع وقرار دادن فرز امکان خونرسانی به موضع را فراهم میکند.
 • یکی از مواردی که منجر به شکست درمان پیوند میشود وجود عفونت در موضع ترمیم شده است که بایستی امکان ایجاد عفونت در موضع مورد نظر را کاهش داد. یکی ازروشهای کاهش احتمال عفونت استفاده دهانشویه است.
 • وضع ترمیم شده نبایستی به آلودگی دچار شود. یکی ازمنابع آلودگی موضع تماس بزاق با موضع است که برای جلوگیری ازاین تماس بایستی بخیه کامل وصحیح موضع ترمیم صورت گیرد. جهت جلوگیری از آلودگی از آنتی بیوتیک نیز استفاده شود.

عامل اساسی در پیوند استخوان داربست استخوانی است که در استخوان پیوندی وجود دارد با جذب سلول های استخوانی این داربست رشد کرده وبمرور زمان پس ازگذشت زمان پیوند صورت میگیرد. جایگزین های پیوند استخوان که مواد مصنوعی هستند نیز جهت پیوند استفاده میکنند. نوعی خاص از پیوند روش پیوند با عروق است که به همراه استخوان شریان وورید در موضع پیوند قرار میگیرد.

مراحل پیوند استخوان

 • . بررسی ناحیه آسیب دیده توسط دندانپزشک( دندانپزشک با بررسی های رادیوگرافی میزان استخوان موجود وو وجود بیماری های پریودنتال و.. را تشخیص میدهد.)
 • .جراحی لثه ( در این مرحله با جراحی به موضع مورد نظر دندانپزشک دسترسی داشته و عمل پیوند را انجام میدهد.)

عوارض ناشی پیوند استخوان

 • به وجود آمدن ورم در موضع
 • خونریزی و درد
 • به وجود آمدن پوسیدگی
 • حسایست دندان به سرما گرما

پس ازجراحی بیمار بنا به تشخیص پزشک از آنتیبیوتیک ها جهت جلوگیری از عفونت استفاده میکند.

پیوند استخوان (Bone Graft Tretment)
ارسال نظر
نظرات

Copyright © 2015 - bsbsaba Co. All Right Reserved.

مشاهده برنامه هفتگی