شرح مقاله

انواع ایمپلنت دندان پزشکی

ایمپلنت دندان بر اساس نحوه بکارگیری ، سایز و سطح وبدنه ایمپلنت تقسیم بندی میشود. دندانپزشک ایمپلنت بسته به شرایط بیمار اقدام به انتخاب ایمپلنت دندان برای درمان میکند. انواع مختلف ایمپلنت دارای روش درمانی مختلف هستند که بر عمر ایمپلنت نیز تاثیر گزار است. دندانپزشک ایمپلنت در شرایط مختلف از ایمپلنت های مختلف میتواند استفاده کند که انتخاب با کیفیت ترین ایمپلنت از اهداف دندانپزشک ایمپلنت است.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت ساب پریو استیل و اندو استیل

ایمپلنت دندان از لحاظ نحوه بکارگیری به ایمپلنت ساب پریو استیل، ایمپلنت اندواستیل تقسیم میشوند. ایمپلنت ساب پریواستیل برای کاشت دندان یک مرحله ای بکار میروند. ایمپلنت داخل لثه واستخوان فک قرار گرفته وقسمت رویی ایمپلنت از لثه خارج شده است تا اباتنمنت بر روی آن قرار بگیرد. این نوع ایمپلنت خصوصا در افراد با دندانهای مصنوعی برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت استفاده میشود.ثابت وگیز افتادن پروتز دندانی به وسیله ایمپلنت باعث بهبود قدرت تکلم سالمندان شده واین امر در جویدن غذا نیز به فرد کمک میکند. با ثابت کردن ایمپلنت افراد سالمند احساس راحتی بهتری میکنند. ایمپلنت دندان اندو استیل خصوصا در کاشت دندان بصورت دو مرحله کاربرد زیادی دارد.این نوع ایمپلنت باعث میشود که پس از جایگزاری ایمپلنت در فک بیمار وگذز زمان جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک به خوبی برقرار شود. قابلیت جوش خوردن ایمپلنت در افراد مختلف متفاوت است بنابراین مدت زمان درمان متفاوت است. افرادی که دچار تحلیل استخوان شده اند نیاز به دوره ی درمان بیشتری هستند.

جنس ایمپلنت دندان

جنس ایمپلنت دندان تیتانیومی است. فلز تیتانیوم دارای مقاومت به خوردگی بالایی بوده واز استحکام بالایی برخوردار است. سطح ایمپلنت بسته به نوع های مختلف متفاوت است. جنس سطحی ایمپلنت بر روی عمر آن تاثیر گزار است ومی تواند عمر ایمپلنت دندان را تعیین کند. سطح ایمپلنت میتواند بصورت خراش دار، شن پاشی شده و... باشد. سطحی که بصورت متخلل باشد تماس بیشتری با استخوان داشته که بر جوش ایمپلنت با استخوان تاثیرگزار است. فرایند های سطحی ایجاد این سطوح متفاوت بوده وبسیار دقیق انجام میشود.

ایمپلنت دندان

اندازه ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دارای اندازه های مختلف بوده که اندازه آنها بستگی به اندازه فضای دهان ودندان دارد. ایمپلنت دندان بر اساس اینکه در کجای دهان قرار میگیرد دارای اندازه متفاوتی است. بر این اساس ایمپلنت دندان به دسته های ایمپلنت با ابعاد استاندارد، ایمپلنت های پهن و ایمپلنت دندان باریک دسته بندی میشوند. نوع ایمپلنت دندان استاندارد دارای قطری بین 3.5 تا 4.2 میلی متر است . این نوع ایمپلنت در قسمت های جلویی دهان کاربرد دارد. نوع ایمپلنت پهن دارای قطر متوسط 4.5 تا 6 میلیمتر بوده که برای دندانهای عقب بخصوص دندانهای آسیاب بکار میرود. نوع ایمپلنت باریک هم دارای قطری بین 2-3.5 میلیمتر است که در فضاهای کم بین دندانها استفاده میشود. ایمپلنت دندان با قطر کمتر استحکام کمتری دارد ودر موردی که به خاطر ایجاد فاصله زمانی زیاد بین کشیدن دندان و ایمپلنت منجر به ایجاد فضای کم بین دندانها میشود کاربرد دارد.

ایمپلنت دندان

با ایمپلنت دندان میتوان کمبود دندان را بخوبی جبران کرد. با کاشت دندان برای بیمار علاوه بر کمک به عملکرد دندانی برای فرد شده که منجر به زندگی راحتتر برای فرد میشود . جبران کمبود دندان بر زیبایی دندان فرد می افزاید که امروزه مراجعه زیادی برای این امر نزد دندانپزشک زیبایی را به خود اختصاص داده است. دندانپزشک زیبایی با درمان بی دندانی برای فرد دندانهای زیبا و یکدست را برای فرا فراهم کرده که به اعتماد به نفس بیمار می افزاید.

دندانپزشک علاوه بر موارد فوق به مسایل دیگری نیز توجه میکند. به عنوان مثال برخی از بیماران دچار بیماریهای جانبی هستند که رعایت نکات لازم برای این دسته از بیماران لازم است. برخی از بیماران دچار تحلیل استخوان شده اند ویا بیماری پوکی استخوان دارند. این افراد نیاز به درمان اضافی پیوند استخوان هستند تا جوش خوردن ایمپلنت به خوبی انجام شود. در برخی از رسیدن به زمان درمان کوتاهتر لازم است که از ایمپلنت دندانی فوری وتک مرحله ای استفاده میشود. ایمپلنت های گوناگونی در بازار وجود دارد که همگی دارای یک سطح کیفیت نمیباشند. دندانپزشک ایمپلنت بایستی سعی نماید بهترین وباکیفیت ترین برند ایمپلنت را انتخاب کند. ما برندهای ضعیف وبی کیفیت را توصیه نمیکنیم. نحوه مراقبت بیمار نیز بسیار مهم است. استفاده از نخ دندان و دهانشویه ها برای طول عمر بیشتر ایمپلنت لازم است. درمان ایمپلنت درمان راحتی بوده وبرخلاف برخی که میپندارند بسیار درد دارد این درمان به سادگی وبدون درد زیاد برای بیمار قابل انجام است. مدت زمان درمان نیز متفاوت است.

انواع ایمپلنت ایمپلنت دندانپزشکی

اشتراک :