شرح مقاله

کاشت ایمپلنت دندان فوری

ایمپلنت فوری برای بیمار مدت زمان و دوره ی درمان کاشت دندان را کاهش می دهد. لازمه ی ایمپلنت فوری داشتن استخوان فک کافی است. در واقع در کاشت ایمپلنت دندان فوری پس از کاشت پروتز موقت نصب شده و نیاز به صبر کردن 3 ماهه نیست. در این روش درمانی بعد از 3 ماه صرفا روکش نهایی با روکش موقت تعویض می شود.

کاشت ایمپلنت دندان فوری

روکش اولیه پلاستیکی بوده و قابل مقایسه با روکش نهایی نیست ولی با این روکش می توان پس از کاشت هم از ایمپلنت استفاده کرد. روش درمان ایمپلنت فوری روشی دقیق بوده و نبایستی هیچ حرکتی داشته باشد. ایجاد پیوند در ایمپلنت فوری برای دندانهای جلویی بهتر صورت می گیرد.

دندانهای جلوی فرد از آنجایی که در معرض دید هستند لذا ایمپلنت فوری برای آنها کاربرد بیشتری دارد. روکش موقت مورد استفاده بایستی سبک باشد تا فشار زیادی به ایمپلنت نیاید. یکی دیگر از موارد کاربردی از روش فوری زمانی است که تعداد دندانهای مجاور از دست رفته زیاد باشد که با استفاده از روکش های موقت می توان به قرارگیری منظم ایمپلنت ها در کنار هم کمک کرد.

ایمپلنت فوری

لازم به ذکر است که روکش موقت صرفا کاربرد زیبایی داشته و برای بیمارانی که نمی توانند تا ایجاد روکش نهایی صبر کنند استفاده می شود. دندانپزشک زیبایی از این روکش موقت برای زیبایی لبخند تا ایجاد روکش نهایی استفاده می کند.

جهت ایمپلنت فوری بایستی استخوان کافی در فک موجود باشد تا ایمپلنت را بخوبی پشتیبانی کرده و جوش خوردن و اتصال بهتر و سریعتر انجام شود. در پیوند هایی که استخوان کافی وجود نداشته باشد پیوند استخوان بکار می رود.

مزایای ایمپلنت فوری

یکی از اصلی ترین فواید این روش درمانی کاهش مدت زمان درمان است. در روش ایمپلنت فوری یک بار جراحی انجام می شود و ایجاد هماهنگی بین بافت لثه و تاج دندان بهتر صورت گرفته و لبخند زیباتر می شود. یکی دیگر از مزیت های این روش درمانی نداشتن ظاهر بی دندان است که این مورد در برخی از افراد بسیار مهم است. اما جهت این روش درمانی نیاز به دقت بالا است و کوچکترین حرکت ایمپلنت قبل از درمان نهایی موجب شکست درمان ایمپلنت می شود.

ایمپلنت فوری نیاز به مراقبت و همکاری بیمار دارد و در صورتیکه این مسایل برای بیمار مشکل باشد همان روشهای مرسوم ایمپلنت مناسب تر است. دندانپزشک و متخصص ایمپلنت معمولا توصیه می کند که کسانیکه سلامت دهانی و عمومی خوبی دارند از روش ایمپلنت فوری استفاده کنند. مصرف سیگار از عواملی است که خطر شکست این نوع روش را افزایش می دهد. کسانیکه دوز بالای بیس فسفونات دارند نیز این روش درمانی برایشان مناسب نیست.

کسانیکه ایمپلنت فوری استفاده می کنند نبایستی به ایمپلنت فشار وارد کنند، حال کسانیکه دچار دندان قروچه هستند جهت این روش درمانی مناسب نیستند. با توجه به نکات فوق می توان روش ایمپلنت فوری را روشی مناسب و کاربردی در نظر گرفت ولی همراهی و رعایت نکات تجویزی از طرف دندانپزشک را لازم دارد.

ایمپلنت فوری ایمپلنت دندان فوری ایمپلنت ایمپلنت دندان

اشتراک :