لوگوی کلینیک دندان پزشکی دکتر سعید کریمی
دندانپزشک زیبایی ایمپلنت دندان تهران دکتر سعید کریمی
خدمات

سینوس لیفت(Sinus Lift)

سینوس قسمتی از مجرای تنفسی است که بالای فک بالا قرا دارد. با کشیدن دندانهای فک بالا سینوس بزرگتر میشود که منجر به کاهش سطح استخوان در فک بالایی میشود. این امر در کاشت ایمپلنت دندان مشکلاتی را ایجاد میکند . زیرا جهت موفقیت ایمپلنت و پیوند آن با استخوان فک وجود استخوان کافی ضروری است. جهت حل این مشکل دندانپزشکان از سینوس لیفت استفاده میکنند.روش سینوس لیفت با تزریق موادی کمبود استخوان در فک بالا را جبران میکنند.

کاهش حجم استخوان به دلیل تحلیل استخوان مخصوصا در غیاب طولانی مدت دندانها و یا کیفیت پایین استخوان جایگزاری ایمپلنت های دندان را با مشکل مواجه میسازد. بالا بردن سینوس روشی استاندارد جهت حل این مشکلات است.

جهت درمان سینوس لیفت دو روش سینوس لیفت باز و بسته استفاده میشود.

مواد مورد استفاده در سینوس لیفت بسته نوع درمان پیش گرفته شده قسمتی ازاستخوان فک یا حتی لگن ویا مواد مصنوعی نظیر پودر استخوان میباشد.

انواع روشهای کاشت ایمپلنت

 • کاشت ایمپلنت به روش معمول

  درروش کاشت متداول محدودیتی جهت کاشت وجود ندارد و میزان استخوان موجود درموضع به حد کافی است که کاشت به روش استاندارد صورت میگیرد. میزان ارتفاع مناسب استخوان 12 میلیمتر می باشد ولی جاهایی که فشار کم باشد میزان حداقل ارتفاع 9 میلیمتر میباشد.

 • کاشت ایمپلنت به روش سینوس لیفت بسته

  اگر میزان استخوان لازم جهت کاشت ایمپلنت حداکثر تا 2 میلیمتر کمتر باشد دراین مواقع بایستی از روش سینوس لیفت بسته استفاده شود بطوریکه با تجهیزاتی همچون دریل استخوان تا زیر سینوس دریل شده و سپس با تزریق پودر استخوان وارد مجرا میشود که این پودر باعث جبران میزان کمبود استخوان شده و سپس کاشت ایمپلنت دندان صورت میگیرد. دقت شود در این روش از آنجایی که امکان دید غشای سینوس نیست ممکن است دراثر برخورد تجهیزات با سینوس و پاره شدن منجر به عفونت شد که دندانپزشک این موارد را در نظر میگیرد. اگر از پودر استخوان استفاده شود و غشای سینوس پاره نشود و استخوان کافی اطراف ایمپلنت ایجاد شود واین استخوان ایجاد شده جهت ثبات و ماندگاری ایمپلنت کافی باشد مشکلی به وجود نمی آید. ازمزیت های روش سینوس بسته انجام عمل در محدوده کم و نیاز کمتر به مراقبت پس ازعمل ، به صرفه تر بودن و زمان کمتر را میتوان نام برد. که البته محدود بودن تعداد دندانها در این روش(فقط برای یک دندان) وغیر قابل پیش بینی بودن ازمعایب روش بسته است.

  درمان سینوس لیفت (open/close) (SINUS LIFT)
  درمان سینوس لیفت (open/close) (SINUS LIFT)
 • کاشت ایمپلنت به روش سینوس لیفت باز

  در کاشت ایمپلنت به روش سینوس لیفت باز وجود حداقل 5 میلیمتر استخوان لازم است. پزشک در این روش با دسترسی به محل سینوس، سینوس را به سمت فوقانی انتقال داده و موضع مورد نظر را با پودرهای مورد نیاز پر کرده و سپس غشای محافظ هم بکار میبرد. ایمپلنت در این روش بلافاصه پس ازجراحی و پیوند استخوان در موضع مورد نظر قرار میگیرد که البته دربعضی ازمواقع پس از 2 تا 3 ماه نیز کاشت ایمپلنت انجام میشود. این میزان تاخیر منجر به ثبات بیشتر ایمپلنت میشود. از مزیت های روش سینوس لیفت باز امکان ایجاد ارتفاع مناسب برای استخوان بدون هیچ محدودیتی است. درضمن دراین روش همان مراحل ابتدایی جراحی میتوان میزان موفقیت را پیشبینی کرد.

  درمان سینوس لیفت (open/close) (SINUS LIFT)
  درمان سینوس لیفت (open/close) (SINUS LIFT)
 • کاشت تاخیری ایمپلنت پس از مرحله سینوس لیفت باز

  زمانی که میزان استخوان موضع مورد نظر خیلی کم باشد که معمولا کمتر از 5 میلیمتر ویا کیفیت استخوان موضع پایین باشد از روش تاخیری کاشت ایمپلنت استفاده میشود. در روش کاشت ایمپلنت تاخیری کاشت پس از 6 تا 10 ماه صورت میگیرد که این زمان تاخیر منجر ایجاد قابلیت مناسب در استخوان جهت کاشت ایمپلنت است.

درمان سینوس لیفت (open/close) (SINUS LIFT)

عوارض ناشی از سینوس لیفت پس از جراحی:

پس از جراحی جهت از بین بردن درد والتهاب احتمالی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک میباشد. عفونت ایجاد شده ویا تورم و خونریزی پس از جراحی امری قابل کنترل است وجای نگرانی ندارد. در این مواقع بیمار با تجویز پزشک آنتی بیوتیک هایی را مصرف میکند.

ارسال نظر
نظرات

Copyright © 2015 - bsbsaba Co. All Right Reserved.

مشاهده برنامه هفتگی