روکش های زیرکونیا دندان

روکش های زیرکونیا قیمت روکش زیرکونیا رنگ روکش زیرکونیا

روکش های زیرکونیا دسته ای از روکش های دندانی است که در عین استحکام و دوام بالایی که دارند زیبایی دندان را برای بیمار به ارمغان می آورند. جنس روکش های زیرکونیا زیرکونیک بوده که غیر فلزی است وتناسب بالایی با بدن دارد. روکش زیرکونیا ایجاد شیار روی دندان را آسانتر میکند. استفاده از این روکشها رواج بیشتری نسبت به روکش های فلزی دارد. روکش زیرکونیا موجب افزایش زیبایی دندان نسبت به سایر روکش های دندانی میشود. بخصوص برای افرادی نسبت به سرما و گرما دندانهای حساسی دارند بسیار مناسب است زیرا این نوع روکش عایق بوده و از انتقال حرارت جلوگیری می کند. روکش زیرکونیا خصوصا برای کسانی که به روکش های فلزی آلرژی دارند بسیار مناسب است. روکش دندان باعث زیبایی، استحکام و مانع شکستگی دندان میشود.

روکش های زیرکونیا

سهولت استفاده از جهت قرارگیری روی دندان از نکات مثبت این روکش ها است و در بیماران با حساسیت دندانی این نوع از بهترین روکشها است زیرا این نوع روکش عایق بوده واز انتقال حرارت جلوگیری میکند. ازطرف دیگر برخی افراد نسبت به روکش های فلزی آلرژی دارند که نوع زیرکونیا جایگزین مناسبی محسوب میشود.

نحوه ساخت روکش بدین ترتیب است که ابتدا توسط دندانپزشک زیبایی ، دندانهای بیمار معاینه شده وپس از بررسی های کلینیکی ابعاد دندانها گرفته وقالب برای دندانها تهیه میشود. سپس قالب به لابراتوار فرستاده شده و با اسکن سه بعدی ونهایتا با دستگاه تراش تهیه میشود ودر نهایت نصب روکش صورت میگیرد. تکنولوژی مدرن امروزی ساخت این نوع روکش ها کد کم است.

روکش های زیرکونیا

بسیار شبیه به روکش های سرامیکی است. درخشندگی و زیبایی روکش های زیرکونیا فوق العاده است منتها میزان هزینه جهت درمان به این روش بالاتر است. استحکام نوع از روکشهای سرامیکی بالاتر است و ساخت آن بدون دخالت دست و اتوماتیک صورت میگیرد. با این نوع روکش ها احتمال ایجاد التهاب لثه کمتر است.

زیرکونیا ماده ای بی اثر از لحاظ شیمیایی محسوب میشود و واکش شیمیایی ندارد. بنابراین دچار سایش نشده واستحکام و پایداری بالایی دارد که درصورت ساخت صحیح، استحکام آنها تا بیش از 50 سال است. زیرکونیوم در ساخت انواع ترمیم های دندان من جمله بریج کاربرد دارد.

روکش های زیرکونیا

ویژگی منحصر بفرد دیگر عدم ایجاد بوی بد در دهان است. این روکشها ضد اسیدی میباشند. زیرکونیا مقاومت فشاری 1000 تا 1200 مگاپاسگال دارد که این مقاومت بسیار بالاتر از فلزات است. همخوانی رنگ زیرکونیا با دندانها بسیار مناسب است.

روکش های زیرکونیا و مزیت آن نسبت به روکش های دیگر:

علاوه بر خاصیت عایق بودن که آن را بسیار منحصربه فرد ساخته است دارای درخشندگی و زیبایی فراوانی میباشند. این روکش ها براقیت بالایی داشته وهماهنگی بسیار مناسبی با سایر دندانها دارند. این پوشش ها از لحاظ ظاهری به روکش های سرامیکی شباهت دارند ولی دارای استحکام به مراتب بالاتری میباشند. همانطور که گفته شد روکش های زیرکونیا از جنس زیرکونیوم بوده که عایق میباشد. از مزیت های بارز روکش های زیرکونیا عدم آسیب به بافت لثه میباشد زیرا که فلزی خاص در روکش نبوده والتهاب در لثه ایجاد نمیکنند. روکش های زیرکونیا دارای ابعاد کالیبره بوده که باعث افزایش دقت دندانپزشک شده و روکش زیبایی برای دندان ایجاد میکند. روکش های زیرکونیا را میتوان توسط تکنولوژی کد کم ساخت که فناوری مدرن و دقیقی جهت ساخت ریستوشن های دندانی است. شفاف بودن روکش های زیرکونیا زیبایی خاصی را برای دندانها ایجاد میکند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد تنوع رنگ بندی این روکش ها است زیرا دندانهای افراد دارای درجه سفیدی یکسانی نبوده که این امر به خاطر دلایل ژنیتیکی است. روکش های زیرکونیا دارای گریدهای مختلف A1,A2,B1 و... میباشند که با استفاده گرید مختلف روکش متناسب با سایر دندانهای بیمار روکشی کاملا طبیعی برای فرد ایجاد میشود.

نیاز به حداقل تراش دارند. میزان تراش این نوع روکش در حد تراش روی طلا است. روکش زیرکونیا هیچ گونه سایشی در دندانهای مجاور ایجاد نمیکند. زیرکونیا قوی ترین سرامیک مورد استفاده در دندانپزشکی محسوب میشود.

روکش های زیرکونیا و مقایسه روکش های دندانی

روکش های دندانی جنس های مختلفی میتوانند داشته باشند ولی باید با خصوصیات و شرایط دهان سازگار باشند. براحتی زنگ نزند وهمچنین مواد سمی در بدن بیمار ایجاد نکنند. روکش های زیرکونیا با داشتن شرایط فوق زیبایی را برای دندانهای بیمار فراهم مینماید. درزمانهای گذشته طلا این خصوصیات را داشت ولی همرنگ نبودن آن با سایر دندانها وغیر طبیعی بودن ازنقاط ضعف محسوب میشد. زیرکونیم سفید رنگ بوده ودارای استحکام بالایی است. امروزه با روکش های زیرکونیا روکشی غیر فلزی با شرایط مناسب برای بیمار فراهم شده است. روکش های ساخته شده از پرسلاین یا سرامیک شکنندگی بالاتری دارند. روکش زیرکونیا با تجهیزات دیجیتال در طول مدت زمان کوتاه قابل ساخت است.

در قرارگیری روکش دندان روی دندان ابتدا پزشک بایستی عملیات مقدماتی جهت آمادگی دندان جهت روکش انجام گیرد. دندان بایستی قبل از روکش تمیز شود که دندانپزشک این امر را بخوبی انجام میدهد. یک الگو از روی دندان برداشته شده و به مرکز ساخت روکش فرستاده میشود. سپس روکش ساخته شده روی دندان قرار میگیرد. جهت قرارگیری روکش روی دندان، سطح دندان تراشیده شده تا میزان چسبندگی روکش را افزایش دهد. سپس با چسب مخصوص اتصال روکش انجام میگیرد.

به جرات میتوان گفت روکش های زیرکونیا بهترین روکش دندان امروزی محسوب میشود که هیچ گونه فلزی در ساختار خود ندارد. دقت به کارگیری بسیار بالاست. روکش های زیرکونیا به سادگی سرامیک شکسته نخواهد شد.

انواع مختلف روکش پس از قرارگیری روی دندان نیازمند مراقبت و نگهداری هستند که نیز از این قاعده مستثنی نمیشوند. رعایت موارد تجویزی دندانپزشک توسط بیمار برای افزایش ماندگاری و پایداری روکش امری لازم است. بیمار بایستی پس از جایگزاری روکش، بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نماید. مسواک زدن ونخ دندان از ملزومات داشتن دندانهای سالم محسوب میشود. مسواک زدن ونخ دندان مانع چسبیدن پلاک های میکروبی به دندانها میشود که این پلاک ها در موضع اتصال روکش با لثه اثراتی بدی داشته ومنجر به بیماری های لثه میشود. پلاک های دندانی موجب پوسیدگی لثه نیز میشوند. سعی شود به دندانهای با روکش فشار کمتری وارد شود. رعایت نکات بهداشتی باعث افزایش عمر روکش ها شده و دوام و عمر آنها را افزایش میدهد.

روکش های زیرکونیا بر روی بدن شخص تاثیر نامطلوب ندارد وسبب ایجاد حساسیت های دندانی و آلرژی نمیشود. استحکام بالا باعث افزایش مقاومت به شکست شده است. اگر روکش مقاومت مناسب نداشته باشد در اثر اعمال تنش های فشاری دچار ترک های ریز میکروسکوپی شده وفرسایش روکش دندان صورت می گیرد. روکش های زیرکونیا با مقاومت بالایی که از خود نشان میدهند طول عمر بالایی داشته و زیبایی بدست آمده با آن منحصر به فرد است.

زیرکونیا مقاومت سایشی بالایی دارد وبمرور زمان دچار سایش نمیشود. روکش های زیرکونیا دارای مقامت بالای هزار مگاپاسکال می باشند. روکش های زیرکونیا هیچ گونه تغییر رنگ در ازراف لثه ایجاد نمیکند و زیبایی لثه با این نوع روکش دندان بدست می آید. با روکش های زیرکونیا به شخص اهدا می شود. این روکشها دارای درخشندگی خاصی است که بخاطر عبور نور اسان از ان است. این روکشها در افراد با حساسیت دندانی از بهترین روکش ها محسوب میشود زیرا رسانایی حرارتی پایینی داشته و عایق محسوب میشوند.

دقت بالای روش ساخت روکش دندان باعث طبیعی تر شدن دندانها میشود. فیت شدن و قرارگیری مناسب روکش بر روی دندان باعث کاهش خطر پوسیدگی های احتمالی بعدی میشود.

با روکش دندان من جمله روکش های زیرکونیا سلامتی وپایداری دندانها بدست می آید. روکش دندان برای دندانهایی که دچار فرسایش شده اند ودیواره های آنها دچار پریدگی شده باشند لازم است. روکش های زیرکونیا از بهترین نوع روکش های دندان محسوب میشوند که خصوصا در دندانهایی که با مواد پر کننده ، پر شده اند لازم و ضروری میباشند. در بریج دندان نیز اگر دندانهایی که بعنوان پایه استفاده میشوند از مقاومت واستحکام خوبی برخوردار نیستند استفاده روکش دندان لازم وضروری است. روکش های دندان در بهبود ظاهر بخصوص زیبایی دندان بسیار موثر هستند حال آنکه روکش های سرامیکی و زیرکونیا جز بهترین نوع روکش دندان جهت این امر محسوب میشوند. نوع روکش مورد استفاده اثرات متفاوتی دارد بعنوان مثال برخی روکش های فلزی را برای خود استفاده میکنند ویا روکش طلایی رنگ یا نقره ای رنگ در گذشته متداول بود ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت روکش های دندانی با روکش های سرامیکی و زیرکونیا بسیاری از محدودیت های روکش های قدیمی برطرف شده است. روکش های سرامیکی و روکش های زیرکونیا هر دو در عین فراهم نمودن زیبایی ، عمر و دوام بالایی دارند که نوع روکش های زیرکونیا جزء بهترین نوع هستند زیرا که هم زیبایی بالایی دارند وهم مقاومت واستحکام بالایی دارند.

متفاوت بودن روکش دندان از لحاظ کیفیت وجنس انتخابی باعث تفاوت قیمت انواع روکش دندان شده است. متقاضی روکش دندان بهتر است قبل ازاقدام به درمان هزینه های انواع مختلف روکش دندان را بسنجد والبته بایستی توجه کرد قیمت بالاتر روکش دندان ناشی از جنس بهتر که درنهایت باعث پایداری ودوام بیشتر روکش میشود است. روکش های زیرکونیا جزء بهترین نوع روکش های دندانی محسوب میشود

مزیت های روکش های زیرکونیا

  • استحکام بالای روکش های زیرکونیا
  • تناسب بالای روکش های زیرکونیا با دندانها
  • زیبایی وتناسب رنگ بالای
  • عدم آسیب رساندن به لثه ها
  • قابلیت استفاده روکش های زیرکونیا در اکثر افراد بخصوص در افراد با حساسیت ها و آلرژی
روکش زیرکونیا روکش های زیرکونیا قیمت روکش زیرکونیا رنگ روکش زیرکونیا قیمت روکش زیرکونیوم