مطـب دنـدانپـزشکـی دکـتر سعـیـد کریـمـی
لوگوی کلینیک دندان پزشکی دکتر سعید کریمی
خدمات


ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

دندانپزشک کاشت ایمپلنت دندان . ایمپلنت دندان موجب زیبایی ، راحتی، بازسازی شکل، تکلم وسلامت بیمار میشود. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است که با استفاده از جراحی درون لثه قرار داده شده وپس از گذشت زمان اتصال قطعه با استخوان باقیمانده در لثه اتفاق می افتد.

سیستمهای مختلف ایمپلنت دندان درحال حاضر وجود دارد که هر یک مزایای خاص خود را دارد. درمان ایمپلنت دندان وابستگی به سطح آموزش کلینیکی وتجربه دارد. ایمپلنت دچار پوسیدگی نمیشود وهیچ گونه حرکتی ندارد. پر کردن فضای بین دندانی با ایمپلنت تاثیر بسزایی بر زیبایی دندان دارد. ایمپلنت همانند دندان طبیعی تا زمانی که از آن مراقبت شود برای بیمار کارایی دارد. برخی از بیماران تصور میکنند ایمپلنت و جراحی آن دردناک است در حالی که این جراحی از کشیدن یک دندان آسانتر است ودرد آنچنانی ندارد. لق شدن ایمپلنت دندان پس ازمدتی نشانه ی درمان بدوناموفق ایمپلنت است ، بنابراین درمان موفق ایمپلنت دندان نیازبه رجوع نزد پزشک متخصص وباتجربه دارد. ایمپلنت بسته به کاربرد متنوع میباشد بعنوان مثال نوع خاصی از ایمپلنت منجربه ثبات وگیر افتادگی پروتز دندان میشود که به درمان اوردنچر موسوم است.

ایمپلنت دندان

اجزای ایمپلنت

ایمپلنت دندان ازاجرایی مجزا ساخته شده است که مانند دکمه هایی درون هم قرار میگیرند. قسمتهای مختلف ایمپلنت هر یک کاربرد خاص خود را دارند که شامل موارد زیر میباشند.

 • فیکسچر
 • اباتمنت
 • روکش

فیکسچر بعنوان ریشه دندانی در ایمپلنت ایفا نقش داشته که درون استخوان قرار داده میشود. فیکسر بصورت پیچ است که نیازمند جراحی جهت قرارگیری دراستخوان فک است. تیتانیومی بودن فیکسچر موجب افزایش قیمت ایمپلنت شده است. اباتمنت دیگر قسمت ایمپلنت بوده که برروی فیکسچر قرار میگیرد ودرنهایت روکش بعنوان تاج دندان روی اباتمنت قرار میگیرد. ساخت روکش درلابراتوار متناسب با نیاز بیمار صورت میگیرد.

ایمپلنت دندان

عوامل موثر بر نیاز بیماربه ایمپلنت :

با افزایش سن افراد وازدست دادن دندانها ، بسیاری ازمشکلات نظیر مشکل درتناول غذا، صحبت کردن و نقص درزیبایی منجربه رجوع افراد به دندانپزشک جهت کاشت دندان شده است. در گذشته برای حل مشکلات فوق از پروتزهای کامل استفاده میشد که مشکلات مربوط به خود را داشت. امروزه با ایمپلنت دندان ومزایای اثبات شده دراستفاده از ایمپلنت وپروتزهای متکی بر آن در مقایسه با روشهای قدیمی بسیاری از مشکلات قبلی حل شده است. شکستهای متعدد ونارضایتی بیماران ازروشهای جایگزین ایمپلنت همانند استفاده ازپروتز ثابت ویا متحرک واثرات مضر وجانبی استفاده پروتز متحرک بجای ایمپلنت برای بیمار ازدیگر علل رجوع دندانپزشکان به استفاده ایمپلنت دندان شده است. درکنار همه ی موارد فوق جنبه روانی ازدست دادن دندان که میتواند منجر به نقص زیبایی فرد وکاهش اعتماد به نفس شود ویا مشکلات تکلمی ایجاد شده درنتیجه استفاده از پروتز متحرک وعوارض بی دندانی که منجر به برهم زدن اکلوژن دندان وافزایش سرعت تحلیل ریج دندان ودر نهایت کج شدن دندانهای کناری و... میشود ازدیگر علل استفاده ایمپلنت می باشد.

کاربرد ایمپلنت دندان

 • قراگیری پروتز ثابت دندان برروی آن
 • قرارگیری پروتز متحرک بر روی ایمپلنت ( اوردنچر ) ( باعث ثابت شدن پروتز متحرک میشود )
 • زیبایی دندان بااستفاده از ایمپلنت ورفع مشکلات ناشی از بی دندانی ویا فاصله بین دندانها

انواع ایمپلنت دندان :

ایمپلنت دندان را براساس معیارهای گوناگونی تقسیم بندی کرده اند وبراساس شکل ، موقعیت و روش به کارگیری چهار گروه اصلی ایمپلنتها عبارت اند از:

 • subperiosteal :ایمپلنت بالای استخوان فک زیر بافت لثه قرار میگیرد. این نوع ایمپلنت از جنس تیتانیم است. این نوع بیشتر در درمان ایمپلنت یک مرحله ای استفاده میشود. نوع ساب پریواستیل بیشتر برای افرادی که دندان مصنوعی استفاده میکنند و ارتفاع استخوانی ایشان کمتر است جهت ثابت ومکم کردن دندان مصنوعی استفاده میشود.
 • Transosteal : این نوع بیشتر در فک پایین استفاده میشود و بین استخوان فک ولثه قرار میگیرد.
 • Endosteal :درون فک قرار داده میشود. و در روش دو مرحله ای بیشتر استفاده میشود. دراین نوع ایمپلنت ازجنس فلز یا فلز پوشش داده شده با سرامیک ساخته میشود. ایمپلنت اندواستیل در انواع رزوه دار، تیغه ای و پیچ طور میباشد وکاربرد فراوانی در جایگزینی دندان مصنوعی دارند.
 • Intramucosal

مینی ایمپلنتها نیز یکی از انواع این قطعات میباشند که قطر آن کمتر از 3 میلیمتر است و زمانیکه پهنای استخوان به اندازه کافی نباشد مینی ایمپلنت استفاده کنیم. البته ایمپلنتهای Implant External Connection و Implant Internal Connection نیز از انواع ایمپلنت میباشند.

براساس روش کاشت ایمپلنت ، سه روش کاشت مورد استفاده قرار میگیرد. روش ایمپلنت یک مرحله ای و دومرحله ای و فوری. در روش دو مرحله ای پس ازچند ماه ایمپلنت در لثه قرار میگیرد. درروش تک مرحله ای پس از چند ماه روکش بر روی ایمپلنت قبلا گذاشته شده قرار میگیرد ودر روش فوری پس ازکاشت قطعه روکش روی آن قرار میگیرد.

میتوان از ایمپلنت جهت ثابت وگیر انداختن پروتز ثابت در دهان استفاده کرد. در جایگزینی یکی از دندانها ویا چند دندان ویا درمان سینوس واصلاح ریج دندان مهارت دندانپزشک در موفقیت هر یک از روشها بسیار مهم است. پس ازکشیدن دندان نیز درصورتیکه عفونتی وجود نداشته باشد میتوان سریعا ایمپلنت را کار گذاشت. در شرایط ایده ال بهتر است به جای هر دندان یک ایمپلنت کاشته شود ولی زمانیکه فضای کافی وجود نداشته باشد وجهت صرفه جویی بسته به نظر متخصص میتوان برای جایگزینی 3 دندان از دو ایمپلنت استفاده کرد وبین دو پایه را بریج کرد.

اگر تمام دندانهای پایین ازبین رفته باشند ممکن است از دو تا شش ایمپلنت برای حمایت از دندان مصنوعی استفاده شود که این ایمپلنتها منجر به ثبات وگیر افتادگی دندان مصنوعی میشوند.

روش پانچ روشی نوین جهت کاشت ایمپلنت میباشد که با کمترین درد و خونریزی و جراحی محدود کاشت صورت میگیرد که عوارض بعد از جراحی به حداقل میرسد. بسته به روش مورد استفاده در جراحی و نوع مواد مصرفی میزان هزینه کاشت ایمپلنت متفاوت است.

ایمپلنت دندان ایمپلنت دندان

روند ساخت ایمپلنت دندان:

ایمپلنت فلزی تیتانیومی است که جهت ساخت آن ابتدا حرارت لازم به آن داده شده تا گرم شود .به درجه دلخواه برسد. سپس فرایند شکل دهی ایمپلنت و بدست آوردن قطر مناسب صورت میگیرد. مفتول ایمپلنت بدست آمده را به قطع دلخواه با طول های مختلف برش میزنند. قطعات بدست امده را بوسیله تراشکاری ماشین CNC تراش میدهند. سپس پودر مخصوص روی قطعات زده میشود وعملیات سندبلاست بر قطعات صورت گرفته تا سطح جانبی ایمپلنت را به شکل دلخواه درآورند. مرحله اسیدشویی گام بعدی محسوب میشود. درنهایت ایمپلنت دندان بدست آمده بسته بندی شده وجهت استفاده به دندانپزشکی فرستاده میشود.

تاریخچه ایمپلنت :

اتصال تیتانیوم به استخوان برای اولین بار توسط Bothe درسال 1940 گزارش شد ودر سال 1960 مطالعات حیوانی برای ایمپلنت دندان صورت گرفت ودرسال 1965 برنمارک از قطعات تیتانیومی برای استخوان فک استفاده کرد. البته اکتشافات اخیر نشان میدهد جایگزین کردن دندانهای ازدست داده شده به دوره مایاها بر میگردد.

بتدریج ایمپلنت دندان وارد بازار شد. امروزه در کشور ما نیز انواع جراحی های ایمپلنت با مدرنترین روشها ارائه میشود. هزینه کاشت ایمپلنت در ایران بسیار کمتر از کشورهای دیگر است.

مزایای کاربرد ایمپلنت دندان نسبت به پروتز دندان

با افزایش سن و گسترش بی دندانی بـه علـت نيـاز بیشتر بـه استفاده ازپروتز متحرك و مـشكلات متعاقب آن، بیماران متقاضي بارگـذاري زود تـر ايمپلنـتهـاي دنـداني هستند. بـا ايـن حـال هنـوز پـژوهشهـا بـراي بهبـود روشـهاي جراحـي و بهبـود شـرايط ايمپلنتها در جهت بارگـذاري زود هنگام و فوري در درصد بيشتري از بيماران ادامه دارد.

مزایای ایمپلنت :

 • حفظ استخوان فک ( عدم درمان دندان از دست رفته منجر به تحلیل لثه شده ومنجر به تخریب دندانهای مجاور میشود)
 • .حفظ زیبایی صورت با ایجاد ردیف مرتب دندانها
 • عدم نیاز به تراش دادن ارتفاع صورت
 • ثابت نگه داشتن ارتفاع صورت
 • افزایش توانایی جویدن وتغذیه بهتر
 • افزایش اعتماد به نفس اجتماعی
 • بهبود تکلم در نتیجه عدم تحلیل استخوان فک
 • در درمان ایمپلنت مانند دیگر درمانها نیاز به تراشیدن دندانهای مجاور نیست.
 • کاهش اندازه پروتز دندان
 • ثبات وگیر پروتز متحرک ودر نتیجه بهبود تکلم وجویدن غذا
 • ایمپلنت فشار اضافی به لثه نمی آورد.
 • بهبود سلامت ووضعیت روانی بیمار
ایمپلنت دندان ایمپلنت دندان

فرایند جراحی ایمپلنت دندان شامل موارد زیر است:

یکی از ملزومات جهت جراحی ایمپلنت دندان جوش خوردن پایه ی تیتانیومی با استخوان فک است که نیازمند زمان است. بااین وجود امروزه با روشهایی استخوان سازی تحریک شده که منجربه کاهش زمان جوش ودرمان شده است.

 • معاینه توسط دندانپزشک وبررسیهای پاراکلینیکی وتهیه رادیگرافی های اختصاصی
 • عمل جراحی ایمپلنت با بی حسی موضعی وبدون درد وکاشت ایمپلنت در استخوان فک وبرقراری پیوند بین ایمپلنت واستخوان ( این مرحله میتواند در اتاق عمل یا در مطب انجام شود.)
 • ساخت روکش برای ایمپلنت در یک دوره چند ماهه

زمان لازم جهت جوش خوردن ایمپلنت درفک پایین حداقل سه ماه است وزمان برای فک بالا حداقل پنج ماه است. در صورت استفاده ازسینوس لیفت درفک بالا به مدت زمان لازم یک ماه افزوده میشود. فرایند کاشت نیازمند همکاری جراح فک ومتخصص دندانپزشکی است.

ایمپلنت دندان ایمپلنت دندان

میزان موفقیت ایمپلنت دندان

میزان موفقیت ایمپلنت دندان بالای 97 درصد میباشد. کاشت ایمپلنت دندان باید در سنی باشد که رشد استخوان فک کامل شده باشد درغیر این صورت ممکن است طول ایمپلنت دندانی درآینده کوتاهتر ازحد معمول شود و تناسب کمتری با دبگر دندانها داشته باشد. در شرایطی که در استخوان فک کمبود استخوان باشد از جراحی پیوند استخوان استفاده میشود. سازگاری تیتانیوم با بدن ازمزایای این قطعه به حساب می آید. ایمپلنت دندان نوعی پیوند محسوب میشود که دربرخی از موارد ممکن است میزان موفقیت آن کم باشد. به عنوان مثال اگر پس از جراحی بلافاصله ضربه وارد شود ممکن است در اثر تحرک ایمپلنت قبل از جوش خوردن تیتانیم ایمپلنت ازموقعیت اصلی جابجا شده که منجر به شکست درمان شود. میزان موفقیت ایمپلنت به عوامل زیر بستگی دارد:

 • وضعیت سلامتی وبدن بیمار
 • سلامت لثه دندان
 • وجود استخوان کافی برای جوش خوردن
 • عدم عفونت ،درد و خونریزی ایمپلنت دندان
 • تلاش بیمار جهت تمیز نگه داشتن ایمپلنت
 • مهارت وتجربه دندانپزشک
 • نوع ایمپلنت مورد استفاده

عمر ایمپلنت دندان

معمولا درصورتیکه ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک متخصص وبا تجربه برای بیمار کارگزاری شود عمر ایمپلنت نامحدود بوده ودایمی است وتا آخر عمر جایگزین مناسبی برای دندانهای طبیعی است. با این وجود عدم مراقبت کافی ومستمر پس از ایمپلنت وعدم مراجعه نزد دندانپزشک میتواند منجر به کاهش موفقیت جراحی ایمپلنت شود. ولی عواملی منجر به دوام وعمر بیشتر ایمپلنت میشود که عبارتند از:

 • میزان بهداشت ونحوه نگهداری ایمپلنت توسط بیمار
 • نوع ایمپلنت مورد استفاده
 • قطر وطول قطعه
 • سلامت بدن بیمار
 • توزیع صحیح نیروها روی دندان
 • مهارت و تجربه دندانپزشک

پوکی استخوان منجر کاهش موفقیت ایمپلنت دندانی میشود لذا درمان پوکی استخوان عمر ایمپلنت را افزایش میدهد.

عوارض جراحی ایمپلنت دندان

پس از جراحی ایمپلنت دندان سه هفته تا شش ماه عوارضی موقت دیده میشود که بسته بمدت زمان جراحی، نوع جراحی و واکنشهای بافتی بیمار متفاوت است . در این موارد نیاز به مصرف مسکن وآنتی بیوتیک میباشد. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • اندک لق شدن دندان کنارایمپلنت
 • درد در منطقه ایمپلنت
 • تورم بعد از گذاشتن ایمپلنت درموارد نادر
 • شکستگی در مواد ترمیمی
 • زمانبر بودن مدت درمان (مدت زمان 4 تا 9 ماه )
 • گزگز و یا بی حسی گوشه ی لب
 • شکستگی بدنه ایمپلنت

ورم در ناحیه جراحی ایمپلنت طبیعی است وبمرور زمان کمتر میشود. پس از جراحی میتوان از کمپرس سرد( کیسه یخ) ازسمت خارجی صورت استفاده کرد. بایستی جهت ازبین بردن عفونت دستورات پزشک را رعایت کرد در غیر اینصورت عفونت میتواند منجر به تب شود.

ایمپلنت دندان ایمپلنت دندان

علل عدم موفقیت ایمپلنت دندان

 • تشخیص وطرح درمان نادرست
 • عدم رعایت بهداشت
 • آسیب و ضربه به ایمپلنت بعد از جراحی
 • شکست دراوسئوایتگریشن ایمپلنت با استخوان
 • مصرف مواد مخدر
 • کیفیت پایین استخوان
 • عفونت وآلودگی ناحیه عمل
 • ایمپلنتهای نامرغوب
 • سیگار کشیدن
 • نداشتن استخوان سالم و کافی
 • وضعیت نامطلوب سیستمیک فرد

مراقبت ایمپلنت دندان

پس از جراحی ایمپلنت دندان بایستی بهداشت حفظ شود برای این امر نیاز به استفاده از مسواک بین دندانی و مسواک معمولی و نخ دندان ودهان شویه بطور منظم وصحیح است. اگر باکتری ها ومیکروب ها در ایمپلنت جمع گردند عمر آن کاهش می یابد. میزان مهارت دندان پزشک بر دوام ایمپلنت تاثیر دارد ولی به غیر مسایل ژنتیکی میزان مراقبت خود بیمار بسیار مهم است. بسته به میزان مراقبت صحیح عمر ایمپلنت افزایش می یابد. معمولا به بیمار پس ازجراحی ایمپلنت توصیه میشود که غذای نرم مصرف کند.

مدت زمان درمان بین 3 تا 6 ماه و در مواردی 9 ماه میباشد. پس ازجراحی ایمپلنت و کاشت باید بیمار درفواصل 3 ماهه برای سال اول وسپس بصورت هر 6 ماه یکبار به دندان پزشک مراجعه کند. البته برخی ازبیماران نیاز به مراقبت وکنترل بیشتری دارند.

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری در بیماران با تراکم استخوانی مناسب و طول و عرض مناسب قابل انجام است. درروش کاشت ایمپلنت بصورت فوری ، پس از جراحی پروتز موقت روی آن نصب می گردد وپس از سه تا پنج ماه پروتز نهایی نصب میگردد. پروتز اولیه پلاستیکی بوده که سبک میباشد. پروتز اولیه کمی کوتاهتر است که این امر منجربه فشار کمتر به ایمپلنت می گردد چراکه ثبات وعدم حرکت ایمپلنت درزمان جوش خوردن یکی از عوامل موفقیت درمان ایمپلنت است. ایمپلنت فوری در دندانهای جلویی کاربرد فراوانی دارد چرا که دندانهای جلویی در زیبایی بسیار اهمیت دارد. پروتز اولیه قابل سایش بوده که این امر از انتقال فشار به ریشه دندان جلوگیری میکند. با از بین بردن پروتز موقت هیچ آسیبی به ایمپلنت وارد نمیشود. ایمپلنت فوری دربیمارانی که بی دندانی را تحمل نمی کنند روشی مناسب است. با توجه به استفاده دو پروتز هزینه ی این روش بالاتر است. دردرمان ایمپلنت فوری ابتدا جراحی صورت گرفته وپروتز موقت هم استفاده میشود که پس از سه ماه در فک پایین وپنج ماه درفک بالا قالب گیری پروتز نهایی صورت گرفته ونصب آن انجام میشود.

پیوند استخوان در درمان ایمپلنت دندان :

از آنجا که با گذر زمان ایمپلنت جذب استخوان فک میشود وپیوند بین استخوان و ایمپلنت صورت میگیرد، کیفیت استخوان فک جهت پیوند بسیار مهم است زیرا درمواردیکه استخوان فک تحلیل رفته باشد پیوند بخوبی صورت نمی گیرد. در این موارد بنا بتشخیص دندانپزشک از پیوند استخوان استفاده میشود. حال پیوند استخوان یا بصورت همزمان با کاشت ایمپلنت صورت میگیرد یا چند ماه قبل از جراحی ایمپلنت پیوند صورت گرفته سپس ایمپلنت جایگزاری میشود. استخوان پیوندی میتواند از بدن خود شخص یا اشخاص دیگر میباشد ویا دربرخی از موارد از جنس استخوان حیوانات میباشد.

سینوس لیفت :

زمانیکه دندانهای فک بالایی فرد کشیده شود سینوس بزرگتز می شود که این امر منجر به کاهش سطح استخوان در فک بالایی میشود. کمبود استخوان نیز یکی از مشکلات کاشت ایمپلنت دندان محسوب میشود. درمان سینوس لیفت راهی مناسب جهت حل این مشکل می باشد. در واقع با سینوس لیفت و تزریق مواد جبران کننده ی استخوان، کمبود استخوان ازبین رفته و کاشت ایمپلنت با خیال راحت انجام میشود. سینوس لیفت بسته به شرایط بیمار دردو نوع باز و بسته صورت میگیرد. در سسینوس لیفت باز، پزشک مستقیما به محل سینوس دسترسی پیدا میکند و درروش سینوس لیفت بسته با تجهیزاتی نظیر دریل استخوان سوراخ شده وبدین طریق به موضع جهت تزریق ماده ی ترمیمی دسترسی پیدا میکند.

ثابت کردن پروتز با استفاده ایمپلنت دندان

یکی از مشکلات استفاده کنندگان پروتز تحرک بیش از حد آن است. ازروشهای مناسب جهت از بین بردن این مشکل استفاده از ایمپلنت دندان است. بصورتیکه چند ایمپلنت درون فک بیمار جایگزاری شده که پروتز به آنها وصل شده و باعث عدم جابجایی پروتز میگردد که به اصلاح این روش درمانی را اوردنچر متکی بر ایمپلنت گویند. با بکارگیری ایمپلنت علاوه بر ثبات پروتز، قدرت جویدن بیمار وقدرت تکلم بیمار بهبود می یابد. این روش، روشی ارزان و مناسب در بیماران با پروتز کامل محسوب میشود.

آیا ایمپلنت پس میزند ؟

سازگاری تیتانیوم با بدن ازمزایای این قطعه به حساب می آید. ایمپلنت دندان نوعی پیوند محسوب میشود که دربرخی از موارد ممکن است میزان موفقیت آن کم باشد. به عنوان مثال اگر پس از جراحی بلافاصله ضربه وارد شود ممکن است در اثر تحرک ایمپلنت قبل از جوش خوردن تیتانیم ایمپلنت ازموقعیت اصلی جابجا شده که منجر به شکست درمان شود.

آیا همه افراد مجاز به استفاده از ایمپلنت دندان هستند؟

با پیشرفت دندانپزشکی و کارایی ایمپلنت دندان استفاده از ایمپلنت دندان برای افراد گوناگون میسر شده است. منتهی درافراد با بیماریهای همچون پوکی استخوان و... نیازمند رعایت نکاتی است. به عنوان مثال در بیماران با پوکی استخوان بنا به تشخیص دندانپزشک نیاز به تزریق وپیوند استخوان وجود دارد چرا که دراین افراد استخوان کافی برای ایمپلنت وجود ندارد. در بیماران دیابتی نیز ایمپلنت محدودیتی ندارد وافراد دیابتی که بیماری قند کنترل شده دارند نیز میتوانند اقدام به درمان ایمپلنت کنند.

برای حفاظت ایمپلنت، رعایت بهداشت و مسواک زدن ضروری است.

پس از جراحی ایمپلنت و کاشت موفق دندان ، زمانیکه بخیه ها برداشته شد مسواک زدن دندانها بویژه ایمپلنت ضروری است. مسواک زدن در طول روز و استفاده از دهانشویه ها یا آب پس از صرف غذا جهت جلوگیری تجمع ذرات غذایی ضروری است. تجمع مواد غذایی منجربه تجمع میکروب ها شده و پوسیدگی ها وتخریب های بعدی ایجاد میشود. دقت شود تمیز کردن با اشیا نوک تیز منجر به صدمه بافت های مجاور دندان شده که آماس دندانی از عوارض آن است لذا با اشیا نوک تیز ایمپلنت را تمیز نکنید.

هزینه ایمپلنت دندان چقدر است؟

در میزان هزینه درمان کاشت ایمپلنت علل مختلفی تاثیر داردند ولی بطور کل میزان حجم استخوان موجود در موضع ترمیم یکی از فاکتورهای تاثیرگزار بر هزینه است چرا که کمبود استخوان نیازمند تزریق استخوان است. تعداد دندان ایمپلنت شده دیگر فاکتور تاثیر گزار است ودر نهایت نوع ایمپلنت نیز ازدیگر عوامل تاثیر گزار است بطوریکه بسته به برند ایمپلنت پیوندی هزینه متفاوت است. نوع روکش دندانی مورد استفاده جهت تاج ایمپلنت نیز در هزینه تاثیرگزار است. دربرخی موارد نیاز به جراحی های جانبی نیز وجود دارد بعنوان مثال درمشکلات سینوس ، جراحی سینوس باز و بسته نیز متداول است که هزینه مخصوص به خود را دارد.

علل فراوانی در موفقیت ایمپلنت موثر است. من جمله این که جنس ایمپلنت دندان با کیفیت باشد. متاسفانه کیفیت برخی از ایمپلنت های موجود در بازار پایین است که میتوان به ایمپلنت های چینی یا پاکستانی اشاره کرد. درست است که هزینه ایمپلنت دندان مطرح و متعلق به یک برند معتبر بیشتر است ولی براساس همین کیفیت عمر ایمپلنت دندان تضمین شده ودر موفقیت کاشت دندان موثرتر است. در برخی از موارد نیاز به ایمپلنت دندانهای جلویی است که علاوه بر کیفیت، زیبایی دندان نیز مطرح است. در دندانهای جلویی پس از انجام مراحل اولیه درمان ایمپلنت دندان روکش موقتی استفاده شده که پس از ساخت روکش نهایی، روکش دندان نهایی بر روی ایمپلنت قرار گرفته میشود.

ایمپلنت دندان و میزان موفقیت آن به میزان کیفیت استخوان فک بیمار نیز وابسته است. برای آن دسته از بیمارانی که استخوان فک ضعیف تر دارند نیاز به درمانهای پیوند استخوان نیز وجود دارد. این درمانها چند ماه قبل از درمان اصلی انجام گرفته ودر زمان ایمپلنت دندان جوش خوردن فیکسر به استخوان فک بخوبی صورت میگیرد. شکل ایمپلنت دندان بنحوی است که نیروهای فشاری را میتواند بخوبی به استخوان فک انتقال دهد بدون آنکه خود شکسته شود.

نحوه اتصال ایمپلنت به استخوان فک بسیار مهم است. زمان قرارگیری ایمپلنت درون فک بیمار باید دقت کرد ایمپلنت دندان حرکت اضافی نداشته باشد. هرگونه حرکت ایمپلنت دندان وعدم رعایت دقت دندانپزشک باعث شکست درمان ایمپلنت میشود. نکات فوق ورعایت آنها بویژه در ایمپلنت فوری بسیار مهم هستند.

ایمپلنت دندان هم نیازمند رعایت بهداشت و مراقبت های لازم است. حتی ایمپلت دندان را همانند دندانهای طبیعی جرم گیری میکنند. پلاک های ایجاد شده دراطراف ایمپلنت میتواند منشا بسیاری از بیماریها نظیر بیماری های پریودنتال شود. عدم رعایت بهداشت باعث کاهش عمر مفید ایمپلنت دندان میشود. جرم گیری ایمپلنت با قلم مخصوص جرم گیری ایمپلنت صورت میگیرد. جنس قلم جرم گیری در جرم گیری ایمپلنت با ایمپلنت دندان هم جنس است.

درمانهای ایمپلنت معمولا زمانبر است که البته با پیشرفت تکنولوژی واستفاده روشهای نوین درمانی ، دوره درمان ایمپلنت دندان کاهش پیدا کرده است. بطور معمول 6 هفته تا 6 ماه زمان برای درمان ایمپلنت دندان لازم است. البته زمانیکه بیماریهای جانبی نظیر پوکی استخوان وجود داشته باشد مدت زمان درمانی افزایش پیدا میکند. زیرا کیفیت پایین استخوان بایستی با پیوند استخوان ترمیم شود تا موفقیت درمان ایمپلنت دندان تضمین شود.

ایمپلنت دندان را میتوان در هر سنی انجام داد ولی بایستی توجه کرد فقدان یک دندان موجب باعث تمایل دندانهای مجاور به سمت دندان از دست رفته میشود. این امر باعث کاهش فضای لازم برای ایمپلنت میشود که دندانپزشک را وادار به استفاده از ایمپلنت با قطر کمتر مینماید. ایمپلنت با قطر کمتر تنش فشاری کمتری را تحمل مینماید که این امر بر عمر نهایی ایمپلنت دندان موثر است. بنابراین بهتر است پس از دست دادن یک دندان هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کرد ودرمان ایمپلنت دندان را انجام داد.

با جایگزاری ایمپلنت، درمان آن پایان نمی یابد وبایستی مراقبت لازم از ایمپلنت دندان انجام شود. رعایت بهداشت واستفاده از مسواک از نکات ابتدایی ولی موثر برای حفظ سلامت ایمپلنت است. پس از جراحی بیمار بهتر است بیمار غذایی نرم وسبک را تناول کند. بهیچوجه سیگار و مشروبات الکلی مصرف نکید. استفاده از دهانشویه و دداروهای تجویز شده نیز به بیمار توصیه میشود. با رعایت نکات فوق ماندگاری ایمپلنت را افزایش دهید واحتمال خونریزی پس از جراحی را بشدت کاهش دهید. بیمار بایستی در دوره های زمانی مشخص جهت معایته به دندانپزشک مراجعه نماید.

بهترین دندانپزشک ایمپلنت

ایمپلنت دندان باعث جبران فقدان دندان است. روش های قدیمی جبران دندان موقتی بوده واز کیفیت کمتری نسبت به ایمپلنت برخوردار هستند. یکی از روشهایی که در گذشته برای جبران دندان استفاده می شد بریج دندان بوده است. بریج از استحکام کافی در مقایسه با ایمپلنت دندان برخودار نیست و جهت استفاده بریج باید دقت شود به ان فشار زیادی وارد نشود زیرا ممکن است بشکند. بریج ممکن است برخی اوقات شل شود که ظاهر مناسبی را بوجود نمی آورد. اما با ایمپلنت دندان دندانی همانند دندان طبیعی با کارایی بالا و کیفیت بالا ایجاد میشود. با این وجود جهت موفقیت درمان ایمپلنت دندان بایستی همه نکات در نظر گرفته شود. انتخاب نوع ایمپلنت دندان با کیفیت یکی از نکات مهم است. امروزه ایمپلنت های مختلف با برند های مختلف وجود دارد که از درجه کیفیت متفاوتی برخوردارند. دندانپزشک بایستی برای بیمار بهترین برند ایمپلنت دندان را انتخاب کند تا طول عمر کاشت دندان بیشتر شود. تخصص و تجربه دندانپزشک هم در موفقیت درمان کاشت ایمپلنت موثر است. جهت بررسی میزان تجربه دندانپزشک میتوان به نمونه کارهای دندانپزشک مراجعه کرد. در کنار همه نکات فوق بایستی مراقبت و نگهداری مناسب ایمپلنت توسط بیمار انجام گیرد تا طول عمر ایمپلنت دندان افزایش یابد.

ارسال نظر
نظرات


ایمپلنت چه مزیتی نسب به پروتز دارد؟ایمپلنت، بدون حرکت است درحالیکه پروتز حرکت داشته وتکلم وخوردن غذا با آن مشکلتر است. ایمپلنت زیبایی زیادتری دارد.


سلام آقای دکتر. من سه دندان فک پایین رو ازدست داده ام میخاستم برای جبران چندتا ایمپلنت لازم داره؟بستگی به فاصله بین دندانها داره. اگر سه دندان کنار هم باشه میتوان با دو ایمپلنت واستفاده روکش درمان رو انجام داد.


برای پیون استخوان در ایمپلنت دندانها چه موادی استفاده میشه؟دندانپزشک جهت جبران کمبود استخوان جهت ایمپلنت دندان پیوند استخوان رو انجام میده.مواد بکار گرفته یا از استخوان خود فرد ویا استخوان فراوری شده متعلق به شخصی دیگر ومواد بیومتریال استفاده میشه.با سلام. آقای دکتر برای ایمپلنت فک بالا چه تعداد ایمپلنت لازم است؟ الان دندان مصنوعی استفاده میکنم.بستگی به تعداد دندانهای ازدست رفته دارد. برای تعداد دودندان دوعدد ایمپلنت لازم است وسه عدد نیز با دو ایمپلنت مشکل رفع میشود.


هزینه ایمپلنت دندانهای مختلف متفاوته؟بسته به ایمپلنت مورد استفاده وموضع متفاوت ایمپلنت کردن نوع ان از لحاظ قطر وبلندی متفاوت است. هزینه نیز با هم فرق دارد.


استحکام ایمپلنت دندان تا چه حدی است؟دندانپزشک زیبایی . ایمپلنت دارای استحکام بالایی است ودر صورتیکه بیمار مراقبتهای لازم را عمل کنم بیمار میتواند تا آخر عمر آنرا نگهداری کند.


سلام آقای دکتر. ببخشید من یکی از دندانهای خود رو چند سال پیش ازدست داده ام وفاصله بین دندانهای مجاور کم شده ودندانهای مجاور متمایل به سمت فضای خالی شده . میخاستم بدونم آیا میشه ایمپلنت دندان رو انجام داد؟دندانپزشک زیبایی . بله. یکی از مواردیکه در بیماران رخ میده همین مسئله است. با ایمپلنت با قطر کوچکتر میتوان کاشت رو انجام داد. البته اگر پس از مدت کوتاهی ازدست دادن دندانها برای ایمپلنت کردن نزد دندانپزشک بیمار مراجعه کنه این مشکلات رخ نمیده.


ببخشید آقای دکتر میخواستم بدونم ایمپلنت هم مانند دندان، واقعی احتمال دارد که بعد از مدتی دچار تحلیل شود؟ و اینکه اگر جواب بله است، چ مراقبتهایی لازم است تا از اینکار جلوگیری شود؟ ممنوندندانپزشک زیبایی . بله ایمپلنت هم ممکن است بمرور زمان وعدم رعایت مراقبتهای لازم دچار تحلیل شود. بایستی مسواک زدن وحتی الامکان دهانشویه استفاده شده تا طول عمر ایمپلنت بیشتر شود. همچنین دندانپزشک نوع ایمپلنت با کیفیت را استفاده کند تا ماندگاری کاشت بیشتر باشد. معمولا دندانپزشک توصیه های لازم را به بیمار مینماید.


آیا ایمپلنت دندان، هم جرمگیری میشه؟دندانپزشک زیبایی . بله ایمپلنت هم جرم گیری میشه ولی نوع قلم جرم گیری ایمپلنت متفاوته و دندانپزشک با قلم مخصوص جرمگیری رو انجام میده. قلم جرم گیری ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است این درحالی است که جنس قلم های جرم گیری از جنس فولاد زنگ نزن می باشد. دندانپزشک با ابزار مناسب قادر به جرمگیری است.


آیا میتوان دندان. سالمی که ریشه اش خراب شده است را ایمپلنت کرد؟دندانپزشک زیبایی . خیر این دندان، بایستی کشیده شده ودرمان ایمپلنت روی ان صورت گیرد.


اگر ایمپلنت دندان دچار آسیب شد چه باید کرد؟دندانپزشک زیبایی . دربرخی موارد دندانپزشک میتواند ایمپلنت آسیب دیده را تعمیر کند. البته اگر دندانپزشک قادر به این امر نباشه ایمپلنت جایگزین برای جبران استفاده میکنه.


آیا دندانهای پیش رو میتوان ایمپلنت کرد؟دندانپزشک زیبایی .بله. دندانپزشک میتواند همه ی دندانها را ایمپلنت کند. ایمپلنت همانند دندان، طبیعی بوده وتفاوت ظاهری ندارند. منتها دندانپزشک میتوانند از انواع روکشها استفاده کند. که این روکشها دارای درجه زیبایی وکیفیت متفاوته.


آیا زمان لبخند زدن مشخص میشه کاشت ایمپلنت کردمه؟دندانپزشک زیبایی . خیر درزمان لبخند زدن مشخص نمیشه ایمپلنت انجام داده اید. پس از ایمپلنت دندانپزشک برای پایه روکش تهیه میکند که این روکشها دارای جنس متفاوته. روکشهای سرامیکی وزیرکونیا دندانی با ظاهر طبیعی برای فرد ایجاد میکنه. دندانپزشک روکش ایمپلنت را با مشورت بیمار انتخاب کرده وسپس اقدام به ساخت میکند. دندانپزشک با رعایت اصول، دندانی همانند دندان، طبیعی ایجاد میکنه.


اگر ایمپلنت پس از جراحی دچار درد وخونریزی شد بایستی چه کرد؟دندانپزشک زیبایی .معمولا خونریزی مقطعی پس از جراحی ایمپلنت دندان رایجه ونیاز به هیچگونه نگرانی نیست. این خونریزی ها موقته واز بین می رود. برای کاهش درد از کمپرس آب سرد استفاده کنید. دندانپزشک ایمپلنت نیز مسکنهایی برای کاهش درد تجویز میکنه.


آیا امکان انجام ایمپلنت برای فک پایین وجود دارد؟دندانپزشک زیبایی .امکان ایمپلنت دندان فک پایین وجود دارد. دندانپزشک ایمپلنت دندان بسته به موقعیتهای مختلف دهانی ایمپلنت مناسب را انتخاب کرده واقدام به درمان میکند.


میشه در مورد استفاده ایمپلنت برای ثابت کردن پروتز راهنمایی کنید؟دندانپزشک زیبایی . یکی از مشکلاتی که سالمندان در استفاده پروتز دارند تحرک بیش ازحد پروتز درون دهانشان است. این باعث مشکلات گوارشی به دلیل عدم جویدن مناسب غذا ومشکلات تکلمی برای این دسته از افراد میشود. با پیدایش ایمپلنت وبکارگیری آن برای ثابت شدن پروتز توسط دندانپزشک ایمپلنت بسیاری ازمشکلات سالمندان برطرف شده است. احساس بی دندانی درسالمندان باعث کاهش حس اعتماد به نفس ایشان نیز میشود.


ببخشید آقای دکترمیخواستم بدونم از نظر شمآ بهترین مارک ایمپلنت دندان چه مارکی هست؟ ممنون میشم جواب بدین.مارک های مختلفی از ایمپلنت دندان در بازار وجود داره که دارای کیفیت متفاوتی است. مارک های چینی وپاکستانی دارای کیفیت پایین بوده وارزانتر هستند. ایمپلنت بهتر است، با کیفیت بالا توسط دندانپزشک ایمپلنت انتخاب شود.


آقای دکتر آیا انجام ایمپلنت دندان، دردناک است؟؟؟دندانپزشک زیبایی . ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جبران بی دندانی وافزایش زیبایی است که کاشت ایمپلنت، در یک جلسه 15 دقیقه ای انجام گرفته که تحت بی حسی موضعی کاشت صورت میگیرد. درد کاشت ایمپلنت دندان از کشیدن کمتر است. دردهای پس از کاشت طبیعی بوده وبا مصرف مسکن تجویزی دندانپزشک ایمپلنت، اگر فرد دچار درد مختصری شود با مسکن تجویزی دندانپزشک قابل رفع می‎باشد.


سلام. سطح دندانپزشکی شما برای درمانهایی نظیر ایمپلنت در چه حد است؟دندانپزشک زیبایی .دندانپزشکی دکتر سعید کریمی یکی از معتبر ترین مراکز دندانپزشکی سطح تهران بوده که با داشتن پرسنل متخصص در زمینه های مختلف بخصوص دندانپزشک زیبایی و انواع درمانهای ایمپلنت دندان درمان مطمئن را به بیماران اهدا میکنند. این مرکز از آخرین تکولوژی های دندانپزشکی در زمینه های دندانپزشک زیبایی و ایمپلنت دندان بهره می برد. تکنولوژی های نوین دندانپزشکی لیزری وفناوری های دیجیتال نظیر کد کم و.. دراین مرکز ارائه میشود.


بعد از کشیدن دندان می توان بلافاصله عملیات کاشت ایمپلنت دندان را انجام داد ؟برخی از افراد که دارای بیماریهای دیگری بخصوص پوکی استخوان نمی باشند میتوان ایمپلنت را فوری انجام دهند ولی بایستی توجه کرد قبل از ایمپلنت دندان ، محل ایمپلنت دچار عفونت نشده باشه. بنابراین کاشت ایمپلنت پس از کشیدن دندان امکان پذیره. دندانپزشک بنا به تشخیص میتواند ایمپلنت را فوری انجام دهد.


آیا برای انجام ایمپلنت دندان محدودیت سنی وجود دارد؟خیر . برای ایمپلنت دندان هیچ محدودیت سنی نیست. ولی زمان مناسب برای ایمپلنت دندان زمانی است که رشد استخوان فک دربیمار به حد مناسب رسیده باشد. اگر کسی دندانی را ازدست میدهد بهتر است هرچه زودتر اقدام به درمان ایمپلنت کند. فاصله ی زیاد بین ازدست دادن دندان و ایمپلنت میتواند منجر به تحلیل استخوان شود که این امر در موفقیت درمان ایمپلنت دندان تاثیر میگزارد.


سلام-آقای دکتر
ببخشید میخواستم بدونم مناسب ترین فاصله زمانی بین گذاشتن پایه های ایمپلنت و روکش چقدر هست؟
خیلی ممنونمباسلام
مدت معمول درمان ایمپلنت دندان بین 6 هفته تا 6 ماه میباشد که این مدت زمان برای افراد مختلف متفاوته. به عنوان مثال بیماری که دارای بیماری پوکی استخوان هست نیازمند زمان بیشتری است تا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش بخوره. البته تکنیک های جدید کاشت ایمپلنت دندان دوره درمانی ایمپلنت را بسیار کوتاه کرده اند. به عنوان مثال در ایمپلنت فوری پس اززمان کوتاهی روکش بر روی ایمپلنت قرار داده میشه.


با سلام-آیا کسانی که دریچه قلبی تعویض کرده اند ووارفارین مصر ف میکنند میتوانند ایمپلنت کنند؟
باتشکر از شمابله
ولي با دستور پزشك قلب وعروق
معمولا کسانیکه کاشت ایمپلنت دندان را انجام میدهند قبل از جراحی میزان دوز کمتری وارفارین مصرف میکنند که این امر به خاطر خونریزی درحین درمان کاشت ایمپلنت دندان است.


من ساکن تهران نیستم وبه شما دسترسی ندارم ممکنه درمورد پیوند سینوس که در ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار میگیره توضیح بدیین؟یکی ازمشکلات فک بالا برای ایمپلنت دندان زمانیست که دندانهای فک بالا کشیده شده باشد که این امر باعث بزرگ شدن سینوس میشود بنابراین برای ایمپلنت کردن نیاز به درمان سینوس لیفت قبل از درمان است. در سینوس لیفت با تزریق استخوان به محل فک بالا کمبود استخوان را برطرف میسازند. به این عملیات سینوس لیفت گفته میشود که بروشهای مختلف انجام میشود. پس از سینوس لیفت براحتی میتوان ایمپلنت دندان را کاشت.


قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟قیمت ایمپلنت دندان وابسته به برند انتخایب ایمپلنت متغیره. علاوه بر این نیاز به درمانهای جانبی به هزینه درمان ایمپلنت می افزاید. مثلا بیماران با پوکی استخوان نیاز به درمان پیوند استخوان نیز دارند. برند های که قیمت کمتری داره کیفیت کمتری نیز دارند. برای ایمپلنت دندان بهترین برند ایمپلنت رو انتخاب کنید


سلام.
من دارای بیماری پوکی استخوان هستم و نیاز به ایمپلنت دندان دارم. میخاستم بدونم آیا برای من ایمپلنت مشکلی به وجود نمی آورد؟دندانپزشک زیبایی . سلام. با ایمپلنت دندان ، دندانی همانند دندانهای طبیعی برای شما بدست می آید. کسانی که دچار بیماری پوکی استخوان هستند برای درمان باید درمان پیوند استخوان را در زمان ایمپلنت کردن توسط دندانپزشک انجام بدهند. ایمپلنت برای جوش خوردن با فک نیازمند استخوان است که در صورتیکه میزان استخوان کمتر از مقدار مناسب باشد با پیوند استخوان این نقص جبران میشود.

Copyright © 2015 - bsbsaba Co. All Right Reserved.

مشاهده برنامه هفتگی