لوگوی کلینیک دندان پزشکی دکتر سعید کریمی
دندانپزشک زیبایی ایمپلنت دندان تهران دکتر سعید کریمی
خدمات

روکش دندان، روکش ها و بریج های تمام سرامیک، روکش های زیرکونیا

روکش دندان مانند روکش های سرامیکی فلزی یا ترکیبی ازاین دو و روکش های زیرکونیا میباشد که برروی دندان قرار گرفته ومنجر به افزایش عملکرد دندانی وبدست امدن زیبایی دندان میشود. اگر تاج دندان ازبین رفته باشد و دندان استحکام کافی نداشته باشد با روکش میتوان دندان را ترمیم نمود. با روکش دندان شکل و اندازه نرمال برای دندان بدست می آید. روکش دندان در بدست آمدن استحکام بالا و ایجاد زیبایی دندان بسیار موثر است.

زمانیکه میزان پوسیدگی دندانی زیاد باشد ویا بدلیل درمانهای ریشه احتمال شکسته شدن دندان بالا باشد روکش دندان راه حل مناسبی جهت بالا بردن استحکام و زیبایی دندان است. روکش جهت محافظت دندانی ، ترمیم شکستگی، پوشش ایمپلنت دندان و.. استفاده میشود.

روکش دندان

پروتز نیز عضوی جایگزین برای دندان میباشد که میتواندمنجر به بازیابی عملکرد و زیبایی دندان میشود. پروتزها در دو نوع ثابت و متحرک مورد استفاده قرار میگیرند. پروتز ثابت با نصب در داخل دهان ثابت مانده وشامل روکش و بریج دندانی است در حالیکه پروتز متحرک را میتوان از دهان خارج نمود.

روکش دندان

انواع روکش دندانی

 • روکش تمام فلزی

  روکش فلزی تماما از فلز بوده که بصورت آلیاژی مورد استفاده قرار میگیرد. فلزاتی همچون طلا، پلاتینیوم وگالیوم و.. در روکشهای فلزی مورد استفاده قرار میگیرد. در مواردی که میزان تراش دندان بسیار کم است از روکش فلزی استفاده میشود. میزان دوام وپایداری روکش فلزی بالاست. تنها مشکل وعیبی که میتوان برای روکش فلزی برشمرد ظاهر ان است که براحتی از دیگر دندانها قابل تشخیص میباشد.
 • روکش های سرامیکی از جنس پرسلن بوده واز لحاظ ظاهری طبیعی تر میباشند. یکی از مزیتهای مهم نبود فلز برای اندسته از کسانی است که به برخی از فلزات آلرژی دارند. البته از معایب روکش های سرامیکی مقاومت کمتر است البته برای حصول زیبایی دندان بسیار مطلوب است. امروزه پرسلنهایی با مقاومت واستحکام بالا ساخته شده اند که قابل استفاده در دندانها بوده و زیبایی دندان را فراهم میکنند. از ابتدایی ترین نوع روکشهای سرامیکی نوع پرسلن میباشد که با پیدایش سرامیکهای مدرن زیبایی و استحکام بیشتر برای دندان میسر شده است. در سرامیک های مدرن نوع پرسلن مورد استفاده بیشتر پرسلن نیمه شفاف است و منشا زیبایی بیشتر همین ماده است. روکش های سرامیکی خود به دسته های سرامیکی فلزی ، PFZ، سرامیک طلا دسته بندی میشوند. مزیت روکش های سرامیکی نداشتن لبه فلزی ، امکان نصب تنها در یک جلسه وانطباق بالای روکش با دندانهای طبیعی را میتوان نام برد. روکش های سرامیکی فاقد هرگونه فلزی بوده واین امر مانع از تیره گی لبه دندانها میشود. این روکش ها تطابق بالایی با بدن داشته وموجب عوارض بعدی نظیر آلرژی وحساسیت دندانی بیمار نمیشود. روکش های سرامیکی تنها در یک جلسه قالب گیری شده ودر مدت کوتاهی عملیات نصب با چسب مخصوص صورت می گیرد. در میزان موفقیت روکش های سرامیکی سلامت لثه بیمار نیز موثر است. ساخت روکش دندان بایستی با دقت توسط دندانپزشک زیبایی صورت گیرد. روکش دندان پس از نصب نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دارد.
روکش دندان

انواع روکشهای سرامیکی

 • روکش های سرامیکی فلزی

  روکش سرامیک فلزی جهت حصول استحکام و زیبایی دندان تواما با هم استفاده میشود که روکش های سرامیکی زیبایی و فلز استحکام را ایجاد میکنند .دقت شود نوع فلز مورد استفاده نیکل کروم یا فلزات دیگر میباشند که نوع فلز و سازگاری آن با لثه بسیار مهم است زیرا اگه این دو ناسازگار باشند لثه تغییر رنگ میدهد.
 • روکش طلا سرامیک

  این نوع روکشها طلا بعنوان پوشش زیرین سرامیک بوده و از آنجایی که سازگاری طلا با لثه بیشتر بوده و دچار آلودگی نمیشود وهمچنین مقاومت به خوردگی طلا بالاست برای روکش دندان بسیار مناسب است.
 • روکش PFZ

  این نوع روکش از نوع روکش های سرامیکی فلزی است که بخش مرکزی فلزی بودن وبدین ترتیب استحکام لازم بدست آمده و بخش بیرونی روکش سرامیکی بوده و زیبایی بدست می آید. در این نوع روکش دندان جنس فلز مورد استفاده معمولا زیرکونیم میباشد زیرا زیرکونیم هم استحکام بالایی دارد وهم سازگاری مناسبی با دندانها دارد.
 • روکش های سرامیکی پرسلاین

  روکش پرسلاین زیبایی منحصر به فردی دارد که در درمانهای زیبایی دندان کاربرد فراوان دارد. استحکام این روکش ها کمتر بوده ودر دندانپزشک زیبایی کاربرد دارد. البته نوع جدید این روکشها روکش دندان فول سرامیک مدرن است.
روکش های سرامیکی روکش دندان

روکش های زیرکونیا دسته ای جدید از روکش های دندان محسوب میشود که دارای خصوصیات منحصر به فردی میباشند. از زیرکونیم ساخته شده که ماده ی عایق محسوب میشود که مخصوصا در افرادی که نسبت به فلزات آلرزی دارند بهترین روکش کحسوب میشود. روکش های زیرکونیا دارای مقاوت و استحکام بسیار بهتری هستند و از زیبایی بالایی برخوردارند. روکش های زیرکونیا با دندانهای طبیعی فرد بیشترین هماهنگی و تطابق را دارند. روکش های زیرکونیا دارای قیمت بالاتری نسبت به روکش های دیگر دارند ولی دارای استحکام بالاتر و زیبایی بالایی هستند . روکش های زیرکونیا به عنوان بهترین روکش های دندانی امروزی مطرح هستند.

روکش دندان

مراحل درمان روکش دندان

 • بی حس کردن دندانی
 • ایجاد شکل مناسب برای دندان توسط تراش
 • ایجاد قالب دندانی که امروزه با پیشرفت تکنولوژی کدکم بسیار این امر آسان شده است.
 • چسباندن روکش دندان. چسباندن روکش دندان توسط مواد خاصی صورت میگیرد.

موارد استفاده از روکش دندانی

 • شکستگی های تاج دندان و پرکردن دندان درسطح وسیع نایزمند روکش دندان است
 • بازسازی شکل دندان توسط روکش
 • رنگ تیره دندان در سطح وسیع دربرخی از موارد قابل پوشش با روشهای معمول نظیر لمینت دندان نمیباشد دراین گونه موارد روکش دندان روشی مناسب جهت پوشش و پنهان کردن رنگ تیره دندان است.
 • جلوگیری از رشد ترک دندانی از مریتهای روکش دندان است.
 • دندانها بمرور زمان دچار سایش شده که خارج شدن از حد طبیعی منجر به مسن تر نشان داده شدن فرد میشو که با روکش میتوان شکل طبیعی دندان را بازسازی کرد وبه زیبایی چهره فرد کمک کرد
 • جهت پوشش ایمپلنت دندان کار گزاشته شده در لثه بیمار نیز استفاده از روکش ضروری است.
 • زمانی که امکان جویدن مناسب غذا وجود نداشته باشد.
 • عدم تطابق محل گاز گرفتن دندانها

امروزه با تکنولوژی های مدرنی نظیر ساخت روکش زیبا در کوتاهترین زمان ممکن میسر شده است.

روکش دندان

بریج دندان

زمانی که یکی از دندانها از دست میرود درصورتیکه دندانهای مجاور سالم بوده وقادر به تحمل فشار باشند بریج بین این دنداها را میگیرد وفضای خالی بین دندانها پر میشوند. به دندان پایه که تراش داده میشود، اباتمنت وبه دندان از دست رفته که جایگزین میشود، پونتیک می گویند.

دندانهای از دست رفته را میتوان با ایمپلنت دندان بازسازی کرد ولی در صورت صلاح دید دندانپزشک استفاده از بریج دندان مناسب تر است.

روکش دندان

بریج های دندانی خود در انواع سنتی ، معلق، مریلند دسته بندی میشوند. استفاده از بریج دندان منجر به زیبایی لبخند شده وبازسازی قدرت جویدن وصحبنت کردن نقش بسزایی را درزندگی فرد ایفا میکند. فضاهای خالی بین دندانها میتواند تغییر موقعیت دندانهای مجاور شود که مشکلات بعدی را برای بیمار ایجاد میکنند.

پس از استفاده از بریج و روکش دندان چه نکاتی را باید رعایت کرد

 • پس از استفاده از یا بریج بایستی معاینات 6 تا 12 ماه توسط دندانپزشک صورت گیرد.
 • عادت کردن به بریج یا روکش نیازمند گذشت زمان است بنابراین توصیه میشود در روزهای ابتدایی بیمار غذای نرم مصرف کند.
 • رعایت بهداشت پس از روکش یا بریج دندان لازم است جهت این امر استفاده نخ دندان و مسواک زدن توصیه میشود.
 • بیمار از غذاهای چسبنده که احتمال چسبیدن به دارد اجتناب کند.
 • در صورت حساس شدن دندان روکش شده به دندانپزشک مراجعه کرده تا مشکلات احتمالی حذف گردد.
 • معمولا دندان روکش شده عصب کشی شده است واز انجا که توسط روکش پنهان میشود لذا باید بهداشت ان کاملا رعایت شود ونگزاشت با پوسیدگی از بین برود.
 • ازانجا که روکش دندان توسط چسب مخصوص روی دندان قرار گرفته است ممکن است بوسیله شسته شدن دچار شل شدن یا لقی شود که بایستی سریعا به دندانپزشک مراجعه کرد.

روکش دندان درمانی مناسب بوده که کاربرد فراوانی در دندانپزشکی دارد. انواع روکش های دندانی در دندانپزشکی رواج پیدا کرده اند که با پیشرفت روشهای ساخت روکش، روکش های با کیفیت بالاتر و زیباتر برای بیماران ایجاد شده است. دندانهایی که دچار پوسیدگی میشوند، بعد از ترمیمهایی نظیر پر کردن حساس بوده وخطر شکستگی دراین دندانها وجود دارد، روکش دندان جهت کاهش خطر شکستگی این ترمیمها کاربرد دارد. این مورد تنها یک کاربرد روکش دندان محسوب میشود و روکش در دندانپزشکی بخصوص دندانپزشکی زیبایی کاربرد فراوان دارد. دندانپزشک زیبایی با روکش های سرامیکی یا زیرکونیا و... لبخند زیبا را به بیمار اهدا میکند. بایستی توجه شود که دندان روکش گزارده شده نیاز به مراقبت دارد. دقت شود که کناره های روکش میتواند به عنوان مرکزی جهت تجمع میکروب ها وپلاک ها شود که درصورت عدم رعایت نکات بهداشتی ومسواک زدن میتواند پوسیدگی های بعدی را درپی داشته باشد.

روکش دندان

معمولا فرایند روکش گزاری دندان در دو مرحله صورت میگیرد زیرا بایستی ابتدا دندان جهت این امر آماده سازی شده باشد، سپس روکشگزاری دندانی صورت گیرد. دندانپزشک دندان ترمیم شده را قالب گیری نموده واقدام به روکش گزاری بر روی ان مینماید. روکش های دندانی بصورت دو نوع موقت ودایمی مورد استفاده قرار میگیرد. دندانپزشک ابتدا برروی دندان ترمیم شده روکش موقت تعبیه مینماید ، سپس روکش دایمی ایجاد شده ونصب صورت میگیرد.

جهت انتخاب نوع روکش بیمار میتواند نقطه نظرات خود را به دندانپزشک انتقال دهد. به عنوان مثال بیمار با بررسی تفاوت قیمت بین انواع روکشها میتواند نوع روکش را به دندانپزشک خود پیشنهاد کند. اما بهترین نوع روکشها در حال حاضر روکش های سرامیکی و روکش های زیرکونیا است که هر یک نقاط قوت مخصوص به خود هستند. با این روکشها میتوان زیبایی و لبخند زیبا را به افراد اهدا کرد. نوع روکش تنها عامل اصلی نیست، بلکه مرکزی که این روکشها را تهیه میکند نیز مهم است. نوع فناوری مورد استفاده نیز مهم است. با فناوری های دیجیتال نظیر کد کم بهترین روکش ها را میتوان ساخت.

گاهی ممکن است از موضع اتصال جدا شود. در چنین مواردی بایستی شخص روکش دندان را از دهانش خارج کرده تا از بلع روکش دندان جلوگیری شود. روکش جدا شده را بایستی شخص استفاده کننده به نزد دندانپزشک برده تا درصورت قابل استفاده بودن عملیات الصاق آن انجام گیرد. گاهی ممکن است همرا روکش جدا شده دندان نیز دچار شکستگی شود که در این موارد بایستی هر چه زودتر نزد دندانپزشک رفت ولی در صورتی که روکش حاوی هیچ گونه شکستگی نبود ، آن را میتوان به طور موقت استفاده کرد. انواع مختلف روکش دندان از لحاظ زیبایی و میزان استحکام دسته بندی میشوند. روکش های سرامیکی و روکش های زیرکونیا جزء بهترین ومقاوم ترین روکش دندان محسوب میشوند. زیبایی مناسبی را برای دندانها فراهم مینمایند. روکش های زیرکونیا علاوه بر زیبایی دارای استحکام مناسبی نیز می باشند.

ارسال نظر
نظرات


روکش دندان آیا شکسته میشه؟برخی از روکش های دندانی استحکام لازم را نداشته وتحت فشار زیاد ممکن است دچار شکست شود.


آیا روکش های سرامیکی دچار تغییر رنگ میشوند؟یکی از نقاط ضعف این روکش ها مقاومت کم آنها در مقابل غذاهای رنگدانه دار می باشد. به همین دلیل توصیه میشود از مصرف دخانیات خودداری شود.


روکش های سرامیکی بهترند یا روکش زیرکونیا؟قطعا روکش های زیرکونیا از بهترین روکش های دندانی محسوب میشوند . تفاوت بین روکش سرامیکی و زیرکونیا ، استحکام بالاتر روکش زیرکونیا است.


اگر روکش دندان دچار شکسته شدن شد باید چه کار کنیم؟روکش دندان از جنس های مختلفی است که میزان مقاومت ان متغیره. در مورد روکش هایی که فرد استفاده میکنه اگر دچار شکستگی بشه. باید فرد سعی کنه از بلعیدن روکش دندان جلوگیری کنه. زمانیکه روکش دندان از روی دندان برداشته شد ویا دچار شکستگی شد باید سریعا به دندانپزشک فرد مراجعه کنه تا نصب روکش دندان دوباره صورت بگیره


از نظر زیبایی آیا روکش های امروزی زیبایی در حد دندان طبیعی را فراهم میکنند؟امروزه زیبایی روکش دندان با استفاده از مواد و تکنولوژی های جدید مثل کد کم و استفاده از روکش های سرامیکی و زیرکونیا به بهترین نحو فراهم میشوند. روکش های سرامیکی و زیرکونیا جزء بهترین روکش دندان محسوب میشود. البته میزان استحکام و قیمت آنها متفاوت است.

Copyright © 2015 - bsbsaba Co. All Right Reserved.

مشاهده برنامه هفتگی