بلیچینگ دندان سفید کردن دندان Bleaching

بلیچینگ دندان چیست سفید کردن دندان Bleaching

بلیچینگ دندان سفید بودن دندانها را در پی دارد بلیچینگ منجر به ایجاد چهره جذاب و زیبا برای فرد می شود. روشهای مختلفی جهت سفید کردن دندانها وجود دارد که با پیش رفت علم دندانپزشکی و استفاده از فنون جدید سفید کردن دندان آسانتر و دقیقتر شده و میزان آسیب به دندان در طی فرایند کاهش یافته است. یکی از فناوری های مدرن در زمینه بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان ، است که میزان دقت و نتیجه بخشی سفید کردن دندان را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش داده است.

جهت حصول نتیجه مطلوب در بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان بایستی دندانپزشک علت بد رنگی دندان را بطور کامل بداند و تشخیص دهد که این امر در موفقیت بسیار مهم است زیرا که متناسب با علت روش درمانی متمایز میشود. سفید کردن دندان بلیچینگ دندان یا بصورت داخلی یا خارجی صورت میگیرد. روش در پیش گرفته دندانپزشک نباید منجر به حساسیت دندان بیمار شود.

ماده اصلی در سفید کردن دندان بلیچینگ دندان در دندانپزشکی پراکسید هیدروژن بوده که منجر به اکسیده شدن رنگدانه های روی دندان و سفید شدن دندان می شود.

 سفید کردن دندان(Bleaching)

علل متعددی جهت تغییر رنگ دندان وجود دارد که مواردی مثل ژنتیک ، سن، بیماری ، مصرف دارو ، ضربه به دندان و یا درمان ریشه نادرست را می توان نام برد. چه بسا دیده شده است افراد با نژاد متفاوت دارای رنگ دندان متفاوت می باشند که ارثی است یا با بالا رفتن سن افراد و رسوب غذا یا نوشیدنی ها بر روی دندان رنگ دندان تغییر کند. با وارد شدن ضربه به دندان و ورود خون به عاج دندان تغییر رنگ رخ میدهد. مصرف برخی از داروها هم منجر به تغییر رنگ دندان میشود. مصرف سیگار هم ازعوامل بدرنگی دندان است.

 سفید کردن دندان(Bleaching)

بلیچینگ دندان ، سفید کردن دندان در دندانپزشکی یا بصورت بلیچینگ توسط اکسیدکننده ای همچون پراکسید هیدروژن یا استفاده یک اسید رقیق همراه مواد ساینده یا استفاده از فرزهای پرداخت یا در مواردی که این روشها به نتیجه نمیرسد استفاده از روکش و لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی توصیه می شود.

میزان سفید شدن دندان بروش بلیچینگ دندان به جنس دندان فرد نیز بستگی دارد. در سفید کردن دندان با روشهای معمول دندانپزشکی در صورتیکه اصولی و صحیح سفید کردن صورت گیرد هیچ آسیبی به دندان وارد نمی شود.

 سفید کردن دندان(Bleaching)

بلیچینگ دندان و روشهای مختلف بلیچینگ یا سفید کردن دندان

سفید کردن دندان بطور کلی به دو صورت سفید کردن در خانه یا مطب صورت می گیرد.

سفید کردن دندان در خانه:

دراین روش توسط دندانپزشک قالبی برای دندان ها ساخته میشود وماده سفید کننده هم در اختیار متقاضی قرار میگیرد سپس باید متقاضی سفید کردن دندان قالب را در زمان مربوط که دندانپزشک تعیین میکند بهمراه مایع سفید کننده بر روی دندانها بگزارد وو بدین ترتیب در گزر زمان و طی مدت درمان سفید شدن دندان رخ میدهد. مدت زمان معمول جهت درمان بین 2 تا 6 هفته میباشد. غلظت ماده بلیچینگ تحویلی به متقاضی کم است.

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان در مطب:

در بلیچینگ دندان ، سفید کردن داخل مطب در طی 3 تا 4 جلسه توسط دندانپزشک سفید کردن رخ می دهد. تفاوت این روش با سفید کردن در خانه در غلظت بالای ماده بلیچینگ دندان است که بسیار سوزاننده است و بایستی با دقت بالا توسط دندانپزشک استفاده شود. با بلیچینگ دندان در مطب زمان کمتر و اثر بخشی بیشتر به نتیجه میرسیم. دراین روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود. فعال شدن مواد شیمیایی به وسیله نور یا گرما است. موثرترین روش بلیچینگ دندان استفاده از اشعه مخصوص در مطب است. در بلیچینگ دندان در مطب ابتدا دندان ایزوله و خشک شده بعد محافظ روی لثه قرار داده میشود سپس ماده بلیچینگ دندان بر روی دندان قرار میگیرد ومدت زمان قرارگیری ماده روی دندان حدود 20دقیقه است. تعداد تکرار تا سه بار در هر جلسه توصیه میشود.

در مواقعی که دندان نیازمند درمان ریشه باشد یا قبلا درمان ریشه کرده است ابتدا بایستی ماده پرکننده کانال خالی شود وبا موادی نظیر گلاس آینومر پر شوند و بعد از مواد بلیچینگ دندان استفاده شود.

 سفید کردن دندان(Bleaching)

روش خارجی داخلی با تری بلیچینگ دندان

در این روش مانند سفید کردن در خانه ابتدا تری بلیچینگ ساخته شده سپس حفره دسترسی ایجاد شده و بعد از قرار داده لایه محافظ حفره باز گزاشته میشود. روش خارجی برای دندان ویتال انجام میگیرد و روش خارجی برای دندان نان ویتال استفاده میشود.

 سفید کردن دندان(Bleaching)

بلیچینگ دندان و نکاتی در مورد سفید کردن دندان

 • بلیچینگ دندان ، سفید کردن دندان صرفا جهت درخشندگی و زیبایی دندان استفاده میشود و درمان کلینیکی خاصی برای دندان محسوب نمی شود.
 • اگر در بلیچینگ ، سفید کردن دندان بخشی از قالب تیره رنگ شد نگران این مساله نباشید زیرا ناشی از اکسیداسیون سطح آمالگام این مساله بوجود امده است.
 • اگر قرار باشد ترمیم پر کردن کامپوزیت پس از بلیچینگ استفاده شود بایستی حداقل دو هفته بگزرد.
 • سطح دندان نزدیک لثه دیر تر از مناطق دیگر دندان مثل سطح جونده دندان سفید میشود.
 • قبل از بلیچینگ بهتر است بیمار نخ دندان یا مسواک استفاده کند تا اثر بلیچینگ افزایش یابد.
 • میزانی حساسیت نسبت به سرما پس از سفید کردن دندان طبیعی بوده و بهتر است دراین گونه موارد به پزشک مراجعه کرد. بهتر است پس از سفید کردن بیمار از مصرف غذاهای گرم وسرد خودداری کند.
 • پس از سفید کردن دندان حفظ بهداشت جهت حفظ سفیدی وشفافیت دندان لازم است.
 • دربرخی از موارد ممکن است لب لثه یا گلو دچار مقداری حساسیت شود که طبیعی بوده وپس از دو یا سه روز قطع میشود.
 • بهتر است بیمار پس ازدرمان از خوردن مواد غذایی رنگی اجتناب کند.
 • اگر حساسیت دندانی در ممنزل رخ داد بهتر است مصرف ژل سفید کننده به یک روز درمیان کاهش یابد.
 • پس از برطرف کردن بیماریهای پریودنتال نظیر التهاب لثه وترمیم پوسیدگی دندانی سفید کردن دندان انجام میشود.
 • اگر حساسیت دندان ادامه دار شد بهتر است از ژلهای ضد حساسیت در بازار استفاده شود.
 • درحین درمان صورت بیمار پوشانده شده واز عینک مخصوص استفاده شود.
 • درطول درمان مصرف دخانیات توتون چای وقهوه راکاهش دهید.
 • رنگ روکشها وکامپوزیتها درسفید کردن دندانها تغییر نمیکند لذا بایستی جهت درمان این اجزا تعویض کردن درپیش گرفته شود.
 • بهداشت دهان درطول دوره درمان کاملا رعایت فرمایید.
 • دندانهای با ته رنگ زرد نسبت به رنگ خاکستری به درمانهای بلیچینگ بهتر جواب میدهند.
 • فاصله استفاده از زلهای سفید کننده لااقل یک ساعت است.
 • سفید کردن دندان در زنان باردار ممنوع میباشد.
 • درمان سفید کردن دندان درمانی موقتی است وحفظ آن مستلزم رعایت توصیه های ایمنی است.
سفید کردن دندان سفیدی دندان بلیچینگ درخشندگی دندان