سفید کردن دندان
4 دیدگاه
دکتر سعید کریمی
23 مهر 1398

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ دندان روشی مناسب در دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود. سفید بودن دندان ها را در پی دارد. بلیچینگ منجر به ایجاد چهره جذاب و زیبا برای فرد می شود. روش های مختلفی جهت سفید کردن دندان ها وجود دارد که با پیشرفت علم دندانپزشکی و استفاده از فنون جدید بلیچینگ دندان آسان تر و دقیق تر شده و میزان آسیب به دندان در طی فرایند کاهش یافته است. یکی از فناوری های مدرن در زمینه بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان ، است که میزان دقت و نتیجه بخشی بلیچینگ دندان را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش داده است. خدمات سفید کردن دندان با لیزر را می توانید در دندانپزشکی دکتر سعید کریمی تجربه نمایید.

فهرست محتوای صفحه :

سفید کردن دندان با لیزر چگونه است؟

روش لیزری برای سفید کردن دندان را می توان از بهترین روش ها در نظر گرفت. در این روش با اشعه کنترل شده لیزر گرم شدن و برداشتن لک ها انجام شده و احتمال صدمه به مینای دندان صفر می شود. در دندانپزشکی دکتر سعید کریمی خدمات سفید کردن با لیزر انجام می شود.

ماده اصلی در سفید کردن دندان (بلیچینگ دندان) در دندانپزشکی پر اکسید هیدروژن بوده که منجر به اکسیده شدن رنگدانه های روی دندان و سفید شدن دندان می شود.

برای استعلام هزینه سفید کردن دندان با لیزر می توانید با تماس با ما اقدام کنید.

تماس با ما: 88888590-021/88884546

طراحی لبخند دیجیتال چیست؟

جهت مطالعه این مقاله کلیک کنید
طراحی لبخند دیجیتال DSD ،digital smile Design)طراحی لبخند با کامپیوتر) استفاده از فناوری های دیجیتال جهت درمان و اصلاح طرح لبخند است.
سفید کردن دندان

علل متعددی جهت تغییر رنگ دندان وجود دارد که مواردی مثل ژنتیک، سن، بیماری، مصرف دارو، ضربه به دندان و یا درمان ریشه نادرست را می توان نام برد. چه بسا دیده شده است افراد با نژاد متفاوت دارای رنگ دندان متفاوت می باشند که ارثی است یا با بالا رفتن سن افراد و رسوب غذا یا نوشیدنی ها بر روی دندان رنگ دندان تغییر کند. با وارد شدن ضربه به دندان و ورود خون به عاج دندان تغییر رنگ رخ می دهد. مصرف برخی از داروها هم منجر به تغییر رنگ دندان می شود. مصرف سیگار هم از عوامل بد رنگی دندان است.

روش های سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان، سفید کردن دندان در دندانپزشکی یا بصورت بلیچینگ توسط اکسید کننده ای همچون پراکسید هیدروژن یا استفاده یک اسید رقیق همراه مواد ساینده یا استفاده از فرزهای پرداخت یا در مواردی که این روشها به نتیجه نمی رسد استفاده از روکش و لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی توصیه می شود. حال استفاده از فناوری های نوین و سفید کردن دندان با لیزر کمک شایانی در فرایند سفید شدن دندان ها می نماید.

میزان سفید شدن دندان به روش بلیچینگ دندان به جنس دندان فرد نیز بستگی دارد. در بلیچینگ دندان با روش های معمول دندانپزشکی در صورتی که اصولی و صحیح سفید کردن صورت گیرد هیچ آسیبی به دندان وارد نمی شود.

سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان بطور کلی به دو صورت سفید کردن در خانه یا مطب صورت می گیرد.

سفید کردن دندان در خانه:

در این روش توسط دندانپزشک قالبی برای دندان ها ساخته می شود و ماده سفید کننده هم در اختیار متقاضی قرار می گیرد سپس باید متقاضی سفید کردن دندان قالب را در زمان مربوط که دندانپزشک تعیین می کند به همراه مایع سفید کننده بر روی دندان ها بگذارد و بدین ترتیب در گذر زمان و طی مدت درمان سفید شدن دندان رخ می دهد. مدت زمان معمول جهت درمان بین 2 تا 6 هفته می باشد. غلظت ماده بلیچینگ تحویلی به متقاضی کم است.

سفید کردن دندان با لیزر در مطب:

در بلیچینگ دندان، داخل مطب در طی 3 تا 4 جلسه توسط دندانپزشک سفید کردن دندان رخ می دهد. تفاوت این روش با سفید کردن در خانه در غلظت بالای ماده بلیچینگ است که بسیار سوزاننده است و بایستی با دقت بالا توسط دندانپزشک استفاده شود. با بلیچینگ دندان در مطب زمان کمتر و اثر بخشی بیشتر به نتیجه می رسد. در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود. فعال شدن مواد شیمیایی به وسیله نور یا گرما است. موثرترین روش بلیچینگ دندان استفاده از اشعه مخصوص در مطب است. در بلیچینگ دندان در مطب ابتدا دندان ایزوله و خشک شده بعد محافظ روی لثه قرار داده می شود، سپس ماده بلیچینگ دندان بر روی دندان قرار می گیرد و مدت زمان قرارگیری ماده روی دندان حدود 20دقیقه است. تعداد تکرار تا سه بار در هر جلسه توصیه می شود.

در مواقعی که دندان نیازمند درمان ریشه باشد یا قبلا درمان ریشه کرده است ابتدا بایستی ماده پر کننده کانال خالی شود و با موادی نظیر گلاس آینومر پر شوند و بعد از مواد بلیچینگ دندان استفاده شود.

سفید کردن دندان

روش خارجی داخلی با تری بلیچینگ دندان

در این روش مانند سفید کردن دندان در خانه ابتدا تری بلیچینگ ساخته شده سپس حفره دسترسی ایجاد شده و بعد از قرار داده لایه محافظ حفره باز گذاشته می شود. روش خارجی برای دندان ویتال انجام می گیرد و روش خارجی برای دندان نان ویتال استفاده می شود.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان و نکاتی در مورد آن

 • بلیچینگ دندان، سفید کردن دندان صرفا جهت درخشندگی و زیبایی دندان استفاده می شود و درمان کلینیکی خاصی برای دندان محسوب نمی شود.
 • اگر در بلیچینگ، سفید کردن دندان بخشی از قالب تیره رنگ شد نگران این مساله نباشید زیرا ناشی از اکسیداسیون سطح آمالگام این مساله بوجود امده است.
 • اگر قرار باشد ترمیم پر کردن کامپوزیت پس از بلیچینگ استفاده شود بایستی حداقل دو هفته بگذرد.
 • سطح دندان نزدیک لثه دیر تر از مناطق دیگر دندان مثل سطح جونده دندان سفید می شود.
 • قبل از بلیچینگ بهتر است بیمار نخ دندان یا مسواک استفاده کند تا اثر بلیچینگ افزایش یابد.
 • میزانی حساسیت نسبت به سرما پس از سفید کردن دندان طبیعی بوده و بهتر است در این گونه موارد به پزشک مراجعه کرد. بهتر است پس از سفید کردن بیمار از مصرف غذاهای گرم وسرد خودداری کند.
 • پس از بلیچینگ دندان حفظ بهداشت جهت حفظ سفیدی و شفافیت دندان لازم است.
 • در برخی از موارد ممکن است لب لثه یا گلو دچار مقداری حساسیت شود که طبیعی بوده و پس از دو یا سه روز قطع می شود.
 • بهتر است بیمار پس از درمان از خوردن مواد غذایی رنگی اجتناب کند.
 • اگر حساسیت دندانی در منزل رخ داد بهتر است مصرف ژل سفید کننده به یک روز در میان کاهش یابد.
 • پس از بر طرف کردن بیماری های پریودنتال نظیر التهاب لثه و ترمیم پوسیدگی دندانی بلیچینگ دندان انجام می شود.
 • اگر حساسیت دندان ادامه دار شد بهتر است از ژل های ضد حساسیت در بازار استفاده شود.
 • در حین درمان صورت بیمار پوشانده شده و از عینک مخصوص استفاده شود.
 • در طول درمان مصرف دخانیات توتون چای و قهوه را کاهش دهید.
 • رنگ روکش ها و کامپوزیت ها در بلیچینگ دندان ها تغییر نمی کند لذا بایستی جهت درمان این اجزا تعویض کردن در پیش گرفته شود.
 • بهداشت دهان در طول دوره درمان کاملا رعایت فرمایید.
 • دندان های با ته رنگ زرد نسبت به رنگ خاکستری به درمان های بلیچینگ بهتر جواب می دهند.
 • فاصله استفاده از ژلهای سفید کننده لااقل یک ساعت است.
 • بلیچینگ دندان در زنان باردار ممنوع می باشد.
 • درمان بلیچینگ دندان درمانی موقتی است و حفظ آن مستلزم رعایت توصیه های ایمنی است.

برای دریافت مشاوره و نوبت با مطب دکتر سعید کریمی تماس حاصل نمایید
88888590-021/88884546

نظرات کاربران

صادق شریعتی 13 آذر 1402

سلام اقای دکتر. در دندانپزشکی شما سفید کردن دندان ها با لیزر انجام میشه؟

مدیر 13 آذر 1402

سلام. در این مرکز برای اثر بخشی بیشتر و افزایش دقت در سفید کردن دندان ها از لیزر استفاده می شود.

شهین 9 دی 1402

سلام جناب دکتر خسته نباشید ایا سفید کردن دندان ها نتیجه دائمی داره؟

مدیر 9 دی 1402

سلام. روش هایی نظیر سفید کردن دندان رو باید در دوره های زمانی مشخصی انجام دهید زیرا نتیجه دائمی نیست. انجام مراقبت های لازم و رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند ماندگاری سفیدی دندان ها را افزایش دهد.

اکرم محمدی 12 بهمن 1402

سلام جناب دکتر من دو روز دندان هام رو داخل یه مرکز دندانپزشکی سفید کردمه. حالا برای خوردن غذا های خیلی گرم یا سرد. احساس خوبی ندارم. میخاستم بدونم چیکار کنم؟

مدیر 12 بهمن 1402

بروز حساسیت های این چنینی بعد از درمان امری غیر عادی نیست و به مرور زمان این مشکل برطرف می گردد. پس نگران نباشید به مرور زمان برطرف می گردد.

سبحان 20 اسفند 1402

سلام. من دندان های خیلی زردی دارم. ایا میشه با روش های بلیچینگ سفیدی رو به آن ها برگرداند؟

مدیر 20 اسفند 1402

بسته به شرایط دندانی شما می توان درمان را در چند مرحله انجام داد، اگر دندان های شما خیلی زرد باشد فرایند سفید کردن دندان در چند جلسه صورت می گیرد. اما اگر با روش های معمول بلیچینگ درمان موفق بدست نیامد. باید از روش های دیگر نظیر لمینت و ... استفاده کرد.

ارسال نظرات

نظر شما با موفقیت ثبت شد.
Hurray! Your have successfully entered the captcha.