طراحی لبخند
5 دیدگاه
دکتر سعید کریمی
06 آبان 1398

طراحی لبخند

طراحی لبخند دیجیتال DSD ،digital smile Design)طراحی لبخند با کامپیوتر) استفاده از فناوری های دیجیتال جهت درمان و اصلاح طرح لبخند است. با پیشرفت دندانپزشکی و استفاده از روش های جدید جهت امکان ایجاد لبخند زیبا و جذاب برای افراد مهیا شده است. زیبایی دندان و طراحی لبخند استفاده از روشهای زیبایی دندان نظیر ارتودنسی و روکش کردن دندان و... توسط است. وجود هارمونی و هماهنگی اجزاء صورت در اصلاح طرح لبخند و داشتن لبخند زیبا لازم است. اصلاح طرح لبخند توسط دندانپزشک زیبایی با مجموعه ای از درمانهای زیبایی صورت می گیرد. در این بین استفاده از فناوری دیجیتال می تواند دقت، کیفیت درمان اصلاح طرح لبخند را افزایش دهد. از ابزارهای خاص در زمینه طراحی لبخند دیجیتال می توان به انواع نرم افزارها و استفاده از فناوری های دیجیتال دیگر نظیر کد کم، لیزر دندان و ... اشاره کرد. داشتن لبخند زیبا با اصلاح طرح لبخند اعتماد به نفس شخص را افزایش می دهد.

در اجزای صورت، زیبایی دندان و لبخند نقشی اساسی دارد. وجود هماهنگی بین این دو از اصول زیبایی است. دندان های مرتب، طول دندانهای بلندتر، زیبایی لثه، سفیدی و براقیت دندان، وجود تناسب بین لب ها و دندان ها همگی نشانه ی زیبایی دندان و لبخند ایده ال است. استفاده از فناوری های طراحی لبخند دیجیتال می تواند باعث افزایش دقت و زیبایی لبخند بدست آمده شود.

تماس با ما: 88888590-021/88884546

جهت اصلاح طرح لبخند برای بدست آوردن لبخند زیبا گاهی نیاز به تغییراتی در فرم لثه ها، فاصله دندان ها، طول و ارتفاع تاج دندان و روش های مرسوم سفید کردن دندان و... دارد. وجود هماهنگی بین اجزاء لبخند در اصلاح طرح لبخند هدف قرار می گیرد. زیرا هماهنگی میان اجزاء صورت به ویژه دهان، شکل و رنگ اجزاء دهان و... باعث لبخند زیبا برای افراد می شود. وظیفه دندانپزشک زیبایی شناخت این روابط و ایجاد آن برای بدست آوردن لبخندی زیبا برای فرد می باشد.

طراحی لبخند

طراحی لبخند دیجیتال با روش های مختلف

جهت طراحی لبخند دیجیتال می توان از انواع تجهیزات دیجیتال نظیر لیزر دندان، کد کم و نرم افزارهای موجود در زمینه دندانپزشکی استفاده کرد. فناوری کد کم می توان در طراحی لبخند دیجیتال بسیار مناسب باشد. در کد کم طراحی و ساخت ریستوریشن های دندانی و تصاویر سه بعدی درون دهانی گرفته می شود. با لیزر دندان در طراحی لبخند دیجیتال شما می توانید با کترین صدمه به بافت لثه و دندان اقدام به اصلاح طرح لبخند خود نمایید. تصاویر دیجیتال و رادیوگرافی می تواند در تشخیص و درمان نقص های مختلف دندانی بسیار مناسب به کار گرفته شوند. با روش های زیر می توان به اصلاح طرح لبخند اقدام نمود:

  • سفید کردن دندان و بلیچینگ
  • لمینت یا لامینیت
  • ارتودنسی
  • روکش های فول سرامیک
  • روکش های زیرکونیا
  • جراحی های زیبایی لثه
  • ایمپلنت دندان
  • و...

ایجاد نسبت طلایی بین دندان ها از اصول درمان های زیبایی دندان و طراحی لبخند دیجیتال است. تغییرات هر چند جزیی در دندان ها می تواند باعث بهبود این تناسب شود. جهت ایجاد یک لبخند زیبا مواردی مطرح است که یکی از این موارد موازی بودن خطی که از لبه دندان های قدامی بالا با لبه پایین است. هنگام لبخند زدن بایستی خط لب بالا از محل اتصال لثه به دندانها عبور کند تا زمانی که فرد لبخند می زند مقدار زیادی از لثه های فرد نمایان نشود. از دیگر مواردی که در اصلاح طرح لبخند مد نظر قرار می گیرد این است که دندان های فک بالا بایستی 1 تا 1.5 میلی متر پایین تر از دندانهای فک پایین باشد.

امروزه داشتن لبخند زیبا با تکنولوژی های مدرن در سریع ترین و با کیفیت ترین روش های طراحی لبخند فراهم شده است. جهت درمان موفق نیاز به رجوع به دندانپزشک زیبایی مطمئن و دارای تخصص بالا است. دندانپزشک زیبایی با شناخت اصول اصلاح طرح لبخند و تسلط بر علم زیبایی شناسی اقدام به درمان بیمار کرده و لبخند زیبا را برای بیمار به ارمغان می آورد. روش های طراحی لبخند برای اشخاص مختلف متفاوت است زیرا اصولا افراد از لحاظ پوست، نوع دندان ها، رنگ و چهره تفاوت های فراوانی دارند. لبخند زیبا لبخندی است که دلنشین بوده و تناسب ظاهری فرد را نیز فراهم نماید.

طراحی لبخند دیجیتال با کمک روش های دیجیتالی

با پیشرفت تکنولوژی و کمک از روشهای نوین، جهت اصلاح طرح لبخند، ایجاد لبخند زیبا برای افراد با سهولت بیشتری انجام می گیرد. با استفاده از سیستم های نرم افزاری نظیر DSD یا به عبارت دیگر سیستم طراحی لبخند دیجیتالی این امکان ایجاد شده است که قبل از درمان، نتیجه درمان اصلاح طرح لبخند به بیمار نشان داده شود و بدین صورت بیمار می تواند با تکیه بر نتیجه درمان راجب روند درمانی اظهار نظر کند تا دندانپزشک زیبایی بنا به درخواست بیمار اقدام به اصلاح طرح لبخند نماید. در واقع با تکنولوژی طراحی لبخند با سیستم دیجیتالی می توان راهنمایی های لازم را به بیمار داد. نرم افزارهای خاصی در اصلاح طرح لبخند به دندانپزشک زیبایی و بیمار کمک می کنند که با دقت بالا آنالیز صورت فرد را انجام داده که بنا بر این اطلاعات دستورات پزشکی و روند درمانی برای درمان لحاظ می شود.

مزیت های طراحی لبخند :

درخشندگی و سفیدی دندان ها منجر به جوان نشان داده شدن چهره فرد می شود و دندان تیره و رنگ پریده چهره فرد را مسن تر نشان می دهد. در استفاده از مواد آمالگام و کامپوزیتی، جهت پر کردن دندان بهتر است از مواد سفید استفاده کرد. سفید کردن دندان در دندانپزشکی به روش بلیچینگ صورت می گیرد. در بلیچینگ از مواد شیمیایی جهت سفید کردن استفاده می شود.

افتادگی دندان و نقص در تعداد دندان ها نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر زیبایی است. کمبود دندان ها را می توان در مواردی با استفاده از ایمپلنت جبران کرد و در موارد بی دندانی کامل با استفاده از پروتز کامل یا پروتز کامل متکی بر ایمپلنت جبران کرد. برای داشتن لبخند زیبا بافت لثه، نمای دندان و عرض دندانها، فواصل بین دندانی و رنگ دندانها و... مورد درمان قرار می گیرند.

کجی ناهماهنگی بین دندانها در طراحی لبخند درمان می کنند. فاصله بین دندان ها را می شود با ارتودنسی جبران کرد. ارتودنسی با استفاده از براکت و سیم بندی این هدف را میسر می کند. با این وجود برای بهبود این مسئله و از بین بردن این نقص می توان از روش های جایگزین نیز مانند پرکردن با مواد کمکی و ... استفاده کرد.

دندانهای کج، شکسته و لب پر شده و نامسطح را می توان برای بهبود ظاهر دندان و زیبایی اصلاح کرد که در اصلاح طرح لبخند مورد توجه قرار می گیرد. با ارتودنسی و جراحی دهان، فک و صورت می توان صورت پیر را جوان ساخت.

اندازه و طول دندان ها از اصول بنیادی زیبایی شناسی است. بطور کلی هر چه دندان ها بیشتر در معرض دید باشد چهره زیبا تر نشان داده می شود. طول دو دندان بالایی باید بیشتر از دندان های دیگر باشد و باید نسبت های طلایی بین دندانها برای این مهم برقرار شود. کوتاه شدن طول دندان باعث کاهش زیبایی شود. هر چه این طول بیشتر باشد چهره جوان تر است.استفاده از روکش هم می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی نظیر رنگ و نسبتهای بین دندانی را رفع کند که این امور در اصلاح طرح لبخند و طراحی لبخند مورد توجه قرار می یگرند.

دکتر سعید کریمی انواع روش های طراحی لبخند دیجیتال را با کیفیت بالا و قیمت مناسب و بکارگیری تجهیزات مدرن و دیجیتال ارائه می دهد.

خط لبخند نیز در زیبایی نقش مهمی دارد بطوریکه این خط لبه دندان بالایی شما را از یک طرف به طرف دیگر دنبال می کند و در صورت وجود این نسبت خط لبخند متوازن به نظر می رسد.

منظم بودن دندانها ازاصول ابتدایی محسوب می شود. پس از درمان طراحی لبخند مراقبت لازم دندانهای زیبا شده برای دوام و پایداری آنها لازم است. بیمار بایستی در دوره های زمانی مشخص جهت پایداری و مراقبت درمان به دندانپزشک مراجعه نماید. مصرف دخانیات از جمله علل تغییر رنگ و پوسیدگی دندانی محسوب می شود که باعث رنگ نامطلوب روی دندانها می شود. با ترک سیگار به درمان طراحی لبخند کمک فراوانی می شود که داشتن لبخند زیبا برای فرد بسیار لذت بخش تر است.

طراحی لبخند

لبخند عاقلانه

در لبخند عاقلانه دندانها همه روی یک خط مستقیم قرار می گیرند.

لبخند جوانی

در لبخند جوانی دو دندان جلویی برای دندانها بلند تر هستند.

روکش های سرامیکی جهت طراحی لبخند

زمانیکه دندانها دچار تغییر رنگ شده اند یا نیاز به عملیات ترمیمی دارند، روکش دندان بخصوص روکش های سرامیکی کاربرد فراوان دارند. امروزه با تکنولوژی های مدرن و جدید نظیر کد کم روکش دندان با بالاترین دقت و در زمان کوتاه ساخته شده و قابل استفاده برای بیمار است. روکش های سرامیکی دارای ظاهر بسیار مناسبی می باشند که زیبایی دندانها وایجاد لبخند زیبا را میسر می نمایند. ولی میزان استحکام پایین تری دارند.

روکش های کریستالی جهت طراحی لبخند

روکش های کریستالی نوعی از روکش های سرامیکی بوده که ظاهر زیبایی دارند که از مقاومت بالایی نیز برخوردارند. این نوع روکش جهت نامرتبی های زیاد و تغییر رنگ های شدید بسیار مناسب می باشد.

روکش های زیرکونیا جهت اصلاح طرح لبخند

روکش های زیرکونیا بهترین نوع روکش ازلحاظ زیبایی واستحکام محسوب می شوند. زیرکونیا عایق بوده و در بیماران با حساسیت به فلزات بهترین نوع روکش محسوب می شود. روکش های زیرکونیا شفافیت و زیبایی بالایی دارند که در طراحی لبخند جهت ایجاد لبخند زیبا بسیار موثر هستند. روکش های زیرکونیا تطابق بالایی با دندانهای طبیعی فرد دارد.

اصلاح تاج دندان

تاج دندان در مواردی که دچار شکست یا ترک شده باشد نیاز به ترمیم توسط روکش دندان است. روکش های مورد استفاده انواع مختلفی در دندانپزشکی دارند که روکش های سرامیکی و زیرکونیا مناسب ترین روکش دندان برای طراحی لبخند و بدست آوردن لبخند زیبا هستند.

رنگ دندانها

سفید بودن و براق بودن دندانها باعث ظاهر زیبا برای فرد می شود. درمانهای متداول جهت سفید کردن دندان بلیچینگ یا استفاده از روکش های دندانی می باشد. روکش های دندان دسته بندی متفاوتی داشته و از جنس های سرامیکی و فلزی و زیرکونیا و... می باشند. پر کردن دندانها با کامپوزیتهای همرنگ دندان نیز باعث لبخند زیبا در فرد می شود. لیزر نیز در فرایند سفید کردن دندان کاربرد موثری دارد.

کمبود دندانها

دندانهای از دست رفته باعث ردیف نبودن دندانها می شود. دندانهای یک دست و ردیف باعث لبخند زیبا می شود که در اصلاح طرح لبخند به آن توجه می شود. امروزه با روشهای مختلفی مثل ایمپلنت دندان، بریج دندان و... این کمبودها را جبران می کنند.

ارتفاع دندانها

بلند بودن دندان بخصوص دندانهای جلو موجب لبخند زیبا برای فرد می شود. با افزایش سن معمولا دندانها دچار سایش و فرسودگی شده که ارتفاع آنها کوتاه می شود. دندانهای بلند تر چهره را جوان تر نشان می دهد.

درمان زیبایی لثه ها

در داشتن لبخند زیبا اصول فراوانی وجود دارد که با تکیه بر این اصول اقدام به درمان طراحی لبخند می نماید. یکی از این اصول رعایت نسبت مناسب لثه ها در هنگام لبخند زدن است. به طور کلی لبخند زیبا، لبخندی است که حداکثر 2 میلیمتر از لثه ها درآن نمایان باشد. در صورت عدم تناسب مناسب لثه ها نیاز به درمانهای زیبایی لثه ضروری است. تکنولوژی های مدرن امروزی درمانهای زیبایی برای طراحی لبخند را آسان ساخته اند. امروزه درمانهای زیبایی لثه با دقت بالا و در سریعترین زمان ممکن انجام می شود.

سلامت لثه نقش بسزایی در لبخند زیبا دارد. اصلاح طرح لبخند بدون داشتن لثه سالم کاری غیر ممکن است. لثه سالم صورتی رنگ بوده و فاقد هر گونه تورم و بیماری های رایج لثه است. حتی بیمارانی که دچار دندان قروچه هستن قبل از اصلاح طرح لبخند بایستی درمان شوند زیرا این امر منجر به سایش دندانها و ایجاد مشکلات بعدی می شود.

طراحی لبخند با براکتهای دندانی

در طراحی لبخند ، روند درمانی گاهی زمان بر است مثلا زمانی که افراد نیاز به ارتودنسی دارند جهت ردیف و یک دست شدن دندانها دوره ی درمانی در نظر گرفته می شود. افرادی وجود دارند که دوست ندارند تحت درمان بودنشان را کسی بفهمد. براکت های دندانی راه حلی مناسب برای این دسته از افراد است. براکت دندان قالب هایی شفاف بوده که بوسیله نرم افزارهای دندانپزشکی و تجهیزات مدرن ساخته می شود که نقش نگهدارنده را داشته و مرتبط به دوره ی زمانی مشخص هستند. با این براکت ها بدون اینکه کسی متوجه شود اصلاح طرح لبخند صورت گرفته و لبخند زیبا به فرد اهدا می شود. استفاده از این براکت ها هیچ گونه مشکلی را در زندگی روزمره افراد ایجاد نمی کند.

در طراحی لبخند دندانپزشک زیبایی با توجه به وضعیت صورت و بررسی لبخند زیبا برای بیمار اقدام به درمان اصلاح طرح لبخند می نماید. دندانپزشک زیبایی علاوه بر تخصص و تجربه نیازمند استفاده از تکنولوژی های مدرن دراین حوزه نیز می باشد. وجود سلامت دهانی جهت موفقیت طراحی لبخند امری لازم است. بنابراین قبل از درمان بایستی هرگونه بیماریهای دهان و دندان را از بین برد و سپس اقدام به طراحی لبخند و ایجاد لبخند زیبا کرد. در اصلاح طرح لبخند محدودیتی از لحاظ سنی وجود ندارد ولی بهتر است پس از بلوغ افراد و کامل شدن رشد فکی و دندانی طراحی لبخند صورت گیرد.

خدمات زیبایی دندان منجر به زیبایی چهره می شود که این امر با افزایش حس عزت نفس واعتماد به نفس می شود. داشتن لبخند زیبا یکی از مقوله های مهم زندگی اجتماعی محسوب می شود که نقش مهم و کلیدی در روابط بین افراد بازی می کند. جهت بدست آوردن زیبایی دندان نیاز به مراجعه به دندانپزشک متخصص و ماهر می باشد.

برای دریافت مشاوره و نوبت با مطب دکتر سعید کریمی تماس حاصل نمایید
88888590-021/88884546

نظرات کاربران

علی امینی 1 آذر 1402

با سلام و احترام. دندان های جلویی من از هم فاصله دارند و نامرتب هستند، برای درمان چه روشی باید انجام بدهم؟

مدیر 1 آذر 1402

سلام دوست عزیز، دندان های شما باید معاینه شده و روش درمانی مناسب برای آن ها در نظر گرفته شود. برای این مشکلات می توان از ارتودنسی، لمینت دندان ها و ... استفاده کرد. بدون بررسی دقیق نمی توان مشخص کرد چه روش درمانی برای شما مناسب است. برای معاینه و بررسی دندان های خود لطفا تماس بگیرید.

سمیه احمدی 13 آذر 1402

سلام. ایا شما در طراحی لبخند از فناوری هایی نظیر لیزر دندان و ... استفاده می کنید؟

مدیر 13 آذر 1402

سلام در این مرکز از فناوری های نوین نظیر لیزر دندان و ... برای درمان های دندانپزشکی از جمله در طراحی لبخند استفاده می شود. به عنوان مثال از لیزر برای سفید کردن دندان استفاده می گردد. یا در مورد نرم افزارهای آنالیز لبخند، این مرکز یکی از پیشرفته ترین مراکز دندانپزشکی است.

کریم 9 دی 1402

سلام جناب دکتر. من متاسفانه از مدت های خیلی دور سیگار میکشیدم و دندان های من زرد شدنه. این زرد شدن دندان ها بر روی حس اعتماد به نفس من در هنگام صحبت کردن تاثیر منفی گذاشته است. برای حل این مشکل باید از چه روش درمانی استفاده کنم. ایا سفید کردن به روش معمولی جواب میده یا باید از روش های دیگر استفاده کنم؟

مدیر 9 دی 1402

سلام. برای انتخاب روش درمانی مناسب برای شما، دندان هایتان باید معاینه شوند. برای طراحی لبخند می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال سفید کردن دندان ها یا روش لمینت کردن قابل استفاده است. در صورتی که دندان های شما خیلی دچار تغییر رنگ شدنه شاید روش معمول سفید کردن دندان جواب نده و باید از لمینت استفاده کرد. برای بررسی و معاینه به دندانپزشک باید مراجعه نمایید.

سعید 12 بهمن 1402

من یکی از دندان های خود را از دست داده ام. به نظرتون بریج انجام بدم یا ایمپلنت؟

مدیر 12 بهمن 1402

انتخاب نوع روش درمانی مناسب برای شما بسته به شرایط دندانی که دارید می باشد. این دو روش را می توان انجام داد ولی هزینه های دو روش کاملا متفاوت است. پیشنهاد می شود اول برای معاینه مراجعه نمایید بعد از مشاوره با دندانپزشک روش درمانی مناسب برای شما انتخاب گردد.

حسین امینی 20 اسفند 1402

سلام من دندان های نامرتب دارم، به نظرتون ارتودنسی استفاده کنم یا کامپوزیت؟

مدیر 20 اسفند 1402

انتخاب نوع روش مناسب برای درمان دندان های شما، بر عهده دندانپزشک است. در حالت کلی در مورد به هم ریختگی های وسیع باید از ارتودنسی استفاده نمود

ارسال نظرات

نظر شما با موفقیت ثبت شد.
Hurray! Your have successfully entered the captcha.