جراحی اندودنتیک
0 دیدگاه
دکتر سعید کریمی
01 آبان 1398

جراحی اندودنتیک

جراحی اندودنتیک اندودنتیکس را در دندانپزشکی دکتر سعید کریمی تجربه نمایید. ایشان متخصص اندودنتیست بوده و به بهترین نحو ممکن اقدام به جراحی اندو می نماید. درمان ریشه و عصب کشی راهی جهت بازیابی و استفاده مجدد دندان می باشد. در مواردی که درمان ریشه بطور معمول به شکست منتهی می شود جراحی اندودنتیک راه حل دیگری جهت حفظ دندان می باشد. در جراحی اندودنتیک بافت لثه کنار زده می شود و قسمت انتهایی ریشه خارج می شودوانتهای آن پر می شود.

فهرست محتوای صفحه :

جراحی اندودنتیک چیست؟

در درمان معمول ریشه در صورت شکست اولیه درمان معمولا می توان با درمان ثانویه بطور معمول درمان را بصورت موفق انجام داد بطوریکه عصب کشی مجدد تا 75 درصد موفقیت آمیز بوده است ولی در مواردی که با درمان مجدد هم نمی توان دندان را حفظ کرد باید به سراغ روش جراحی اندودنتیست بنا به تشخیص دندانپزشک رفت.

تماس با ما: 88888590-021/88884546

درمان ریشه چگونه است؟

جهت مطالعه این مقاله کلیک کنید
به طور معمول بین یک تا سه ریشه هر دندان دارد که در برخی از موارد تعدادی ریشه اضافی نیز وجود دارد. در کل عصب کشی و درمان ریشه شامل مراحل خارج کردن ریشه دندان، تمیز کردن و پر کردن دندان می باشد.

جراحی اپیکو دندانپزشکی چیست؟

رایج ترین روش جراحی اندودنتیک، اپیکواکتومی است که با جراحی و دسترسی به انتهای عصب، عفونت یا آبسه احتمالی برداشته شده و درمان ریشه انجام می گیرد. هدف از این جراحی حذف بخشی از ریشه که فضای کانال در آن قسمت تمیز نشده یا پر نشده می باشد. در صورت عدم استفاده از جراحی اندودنتیک، دندان از دست می رود و بایستی جهت جبران دندان از دست رفته به سراغ روش های جایگزینی همچون پروتز مصنوعی یا رفت. هزینه جراحی اپیکو در دندانپزشکی دکتر سعید کریمی بسیار مناسب می باشد.

اندودنتیست و موارد تجویز جراحی اندودنتیک برای دندان

 • در بعضی از موارد کانال ریشه باریک یا منحنی شکل منجر به شکست درمان ریشه شده که ناچار به استفاده از اندودنتیک می باشد. خمیدگی کانال عصب منجر به عدم توانایی در تمیز کردن و پر کردن کانال می شود. در زمانی که تحلیل ریشه وسیع نیز باشد یا آناتومی کانال ریشه پیچیده باشد استفاده از جراحی اندودنتیک مناسب است.
 • در دندانی که قبلا ترمیم هایی نظیر استفاده از روکش و پر کردن صورت گرفته روش معمول عصب کشی مناسب نیست و بهتر است برای حفظ ترمیم قبلی از جراحی اندودنتیک استفاده شود.
 • بوجود آمدن عفونت پس از درمان اولیه برای ریشه که می تواند ناشی از جذب آلودگی به داخل کانال ریشه باشد.
 • در برخی از موارد در حین عصب کشی اتفاقاتی نظیر شکستن تجهیزات دندانپزشکی نظیر پرفوریشن ریشه ممکن است منجر به شکست درمان معمول کانال عصب شود که در این موارد استفاده از جراحی اندودنتیک ضروری می شود.
 • در مواردی استفاده معمول درمان عصب منجر به درد فراوانی در بیمار می شود که درمان کانال ریشه را با مشکل روبرو می سازد در این گونه موارد دندانپزشک بنا به صلاح دید از جراحی اندودنتیک استفاده می نماید.
 • زمانیکه قطعه اپیکال نکروز شده باشد بایستی آن را با جراحی خارج نمود البته شکستگی های افقی اپیکال بدون هیچ گونه مداخله ای بهبود می یابد ولی در صورتیکه نیاز باشد باید از جراحی استفاده شود.
 • نیاز به بیوپسی جهت تشخیص درمان
جراحی اندودنتیک (Endodontic Surgery)

در چه مواردی نباید از جراحی اندودنتیک استفاده کرد؟

 • زمانیکه که امکان درمان مجدد عصب امکان پذیر باشد استفاده از جراحی اندودنتیک توصیه نمی شود و می توان با درمان عصب ثانویه سلامت دندان را تضمین نمود.
 • در مواردی که بیمار مشکلات سیستمیک و پزشکی دارد بطوریکه جراحی برای بیمار خطرناک باشد یا در مواردیکه موضع جراحی حاوی عروق و ساختار حیاتی باشد استفاده جراحی اندودنتیک توصیه نمی شود.

متخصص اندودنتیست و مراحل درمان جراحی اندودنتیک

 • در گام ابتدایی موضع مورد نظر را دندانپزشک بی حس می کند.
 • استفاده از طرح فلپ
 • کنار زدن فلپ و دسترسی به اپکس
 • کورتاژ بافت انتهایی عصب دندان
 • قطع انتهای ریشه و نهایتا پرکردن انتهای ریشه و بررسی های رادیوگرافی دندان جراحی شده و نهایتا بخیه موضع مورد جراحی قرار گرفته

درصورتیکه درمان مجدد عصب یا حتی جراحی اندودنتیک برای بیمار نتیجه ای در بر نداشته باشد بایستی دندان بیمار کشیده شود و از درمانهای تکمیلی نظیر ایمپلنت، بریج یا پروتز استفاده کرد. لیزر دندان تکنولوژی نوینی جهت جراحی های داخل دهانی است.

برای دریافت مشاوره و نوبت با مطب دکتر سعید کریمی تماس حاصل نمایید
88888590-021/88884546

نظرات کاربران

ارسال نظرات

نظر شما با موفقیت ثبت شد.
Hurray! Your have successfully entered the captcha.