ارتودنسی نامریی
0 دیدگاه
دکتر سعید کریمی
28 مهر 1398

ارتودنسی نامریی

ارتودنسی نامریی روشی جدید در بیمارانی است که دوست ندارند در مدت زمان درمان دستگاه های ارتودنسی را کسی ببیند. ارتودنسی نامریی نتیجه پیشرفت دندانپزشکی بوده و برای کسانی که بر روی زیبایی خود حساس هستند بسیار مناسب است. ارتودنسی روشی در دندانپزشکی توسط دندانپزشک زیبایی است که منجر به ردیف کردن دندان ها و زیبایی دندان ها می شود. ارتودنسی منجر به اصلاح تناسب فک و دندان می شود. ارتودنسی توسط دندانپزشک زیبایی علاوه بر این که منجر به ردیف شدن دندان ها می شود بلکه نظم صحیح دندانی را به وجود می آورد که این امر منجر به کاهش خراب شدن دندان ها ناشی از بی نظمی می شود. برای آن دسته از بیمارانی که با دستگاه های ارتودنسی مشکل بخصوص در زمینه زیبایی دارند، ارتودنسی نامریی را پیشنهاد می کنیم.

برای هزینه خدمات ارتودنسی نامریی می توانید با تماس با ما اقدام کنید.

تماس با ما: 88888590-021/88884546

اصلاح نامرتبی دندان ها بدون ارتودنسی چگونه است؟

جهت مطالعه این مقاله کلیک کنید
استفاده از مواد همرنگ دندان از طرفی استفاده از ارتودنسی را کاهش می دهد و از طرف دیگر در مدت زمان کمتر لبخند زیبا را به بیمار هدیه می دهند.

ارتودنسی نامریی و انواع آن

جهت ارتودنسی نامریی می توان از انواع پلاک های شفاف و یا مواد همرنگ دندان استفاده کرد. در اصل در روش استفاده پلاک شفاف ارتودنسی متحرک به حساب می آید. در ارتودنسی معمول از براکتها استفاده می شود که به دندان متصل می شوند که به صورت عامیانه در بین مردم به سیم بستن مرسوم است. به جفت شدن ناقص دندان ها مال اکلوژن گفته می شود. روش های جدیدی نظیر ارتودنسی نامریی می تواند منجر به پنهان شدن دستگاه های ارتودنسی بخصوص برای افرادی که به این موضوع حساس هستند شود. از دلایل به وجود آمدن مال اکلوژن ( نا مرتبی دندان ها) می توان به عوامل ژنتیکی عوامل محیطی ( نظیر پوسیدگی دندان و....) اشاره کرد

ارتودنسی نامریی

ارتودنسی نامریی و اهداف آن

 • از بین بردن نامرتبی دندان ها بدون مشکلات ظاهری در طول درمان
 • افزایش طول عمر دندان ها با از بین بردن مشکلات نامرتبی
 • از بین رفتن ناهنجاریهای اسکلتی فک
چه کسی می تواند از ارتودنسی نامرئی استفاده کند؟ ارتودنسی نامرئی برای این که مخاطبین شما متوجه براکت ارتودنسی بر روی دندان های شما نشوند گزینه بسیار مناسبی است. بنابراین از انواع ارتودنسی نامرئی ثابت و متحرک می توان برای یک درمان موفق سود برد.
ارتودنسی نامریی

روش های مختلف ارتودنسی نامریی

 • ارتودنسی ثابت
 • ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی با استفاده از سیم ها و انتقال نیرو به آن ها به مرور زمان دندان ها بجای دلخواه می روند. در ارتودنسی ثابت، ارتودنسی بصورت ثابت درون دهان فرد قرار داده می شود و تنها مشکل آن رعایت بهداشت دندان ها است. برای رفع این مشکل می توان از ارتودنسی متحرک استفاده کرد.ارتودنسی نامریی را نیز می توان به صورت ثابت و یا متحرک انجام داد. در روش ثابت می توان از براکت های همرنگ دندان استفاده کرد و یا با استفاده از پلاک شفاف به روش متحرک ارتودنسی را انجام داد

هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی مرئی چه تفاوتی دارد؟ عمولا ارتودنسی نامرئی هزینه بیشتر و گران تر ی نسبت به نوع استاندارد دارد. برای مثال ارتودنسی سرامیکی همرنگ دندان نسبت به ارتودنسی ثابت با براکت فلزی گران تر است. همچنین هزینه ارتودنسی با الاینرهای شفاف و نامرئی گران تر از ارتودنسی ثابت و مرئی است. به خصوص اگر تعداد الاینرها زیاد باشد.
ارتودنسی نامریی

سن مناسب برای ارتودنسی

درمان ارتودنسی نامریی را می توان در هر سنی انجام داد. تنها در مورد مشکل فکی بیمار بهتر است استفاده از ارتودنسی در قبل از بلوغ باشد. جهت معاینه کودکان جهت مشخص کردن مشکلات دندانی و فکی و نیاز به ارتودنسی سن 7 سالگی است و زمان درمان مشکلات فکی و دندانی بسته به نظر متخصص دندانپزشکی است.

از بین بردن مشکلات اسکلتی باید در سنین پایین تر صورت گیرد ولی مشکلات و ناهنجاری های دندانی در هر سنی امکان پذیر است.

آیا درمان با ارتودنسی نامرئی بازگشت دارد؟ اگر طرح درمان درست باشد بعد از این که دوره درمانی با ارتودنسی نامرئی تکمیل می شود، استخوان های اطراف دندان ها وضعیت ثابتی پیدا می کنند. بدین ترتیب دیگر این درمان بازگشت نخواهد داشت و نیازی به استفاده دائم و مادام العمر از الاینرها نیست.

مدت زمان دوره ارتودنسی نامریی چقدر است؟

طول مدت درمان ارتودنسی نامریی بسته به دندانی بودن یا مشکل و ناهنجاری فکی بودن و سن بیمار متغیر است ولی این درمان می تواند چند ماه تا چند سال باشد. جهت مراجعه به دندانپزشک ارتودنسی بایستی حداقل یکبار در ماه مراجعه کرد.

ارتودنسی نامریی

با توجه به استفاده از ارتودنسی متحرک در برخی از بیماران بایستی برخی از نکات را در این نوع ارتودنسی شامل موارد زیر را رعایت کرد:

 • بیمار بایستی زیر نظر متخصص ارتودنسی نامریی مداوم از این نوع ارتودنسی استفاده کند.
 • یکی از اهداف مهم استفاده از این نوع ارتودنسی کمک به رعایت بهداشت توسط بیمار است لذا بیمار بعد از غذا دهان خود را شست و شو کند.
 • نظم داشتن واستفاده مداوم دراستفاده از این ارتودنسی مهم است.( عدم رعایت این مورد می تواند منجر لقی و درد دندان ها شود)
 • رعایت دقیق طول مدت درمان توسط بیمار
ارتودنسی نامریی

مواردی تجویزی دندانپزشک زیبایی که باید بیمار در ارتودنسی ثابت رعایت کند شامل موارد زیر است:

 • رعایت بهداشت دهانی توسط بیمار
 • از خوردن غذای چسبناک بیمار خودداری کند

مشکلات ناشی از ارتودنسی دندان

 • افزایش پلاک دندان با توجه به استفاده از براکت و سیم
 • افزایش پوسیدگی دندان در صورت عدم رعایت بهداشت
 • امکان برگشت دندان ها به موقعیت نخست درصورت عدم استفاده مداوم از ارتودنسی

اصلاح نامرتبی و ترتیب دندان ها با ارتودنسی پنهان

در برخی از بیماران سیم بندی ارتودنسی و براکت ها از نظر دید ظاهری برای بیمار مناسب نیست لذا در این موارد نیاز به روشهای ارتودنسی نامریی می باشد. برخی ازین روشهای ارتودنسی به شرح زیرند:

 • روش لینگوال
 • براکت سرامیکی
 • سیستم invisalign
 • روش دیمون

در براکت سرامیکی، براکت شفاف بوده و کمتر جلب توجه می کند در سیستم invisalign برای اصلاح نامرتبی خفیف استفاده می شود و در لینگوال ارتودنسی در پشت دندان قرار می گیرد .

ارتودنسی

در روش دیمون قابلیت باز و بسته شدن ارتودنسی وجود دارد.

جهت درمانهای پیشرفته ارتودنسی دندانپزشک زیبایی تهران و با تخصص بالا را انتخاب کنید.

ارتودنسی نامریی

نظرات کاربران

ارسال نظرات